Szamba ekologiczne – czy to dobra inwestycja dla środowiska?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szamba ekologiczne to oczywiście dobra inwestycja dla środowiska! Woda w nich jest zazwyczaj filtrowana, oczyszczana i ponownie wykorzystywana. Jak najbardziej możemy wykorzystywać tę wodę do nawadniania roślin, a co więcej, przy procesie głębokiej filtracji możemy pozyskać wodę pitną!

Nie jest to nowa technologia, obecnie jest już bardzo rozwinięta

Szamba ekologiczne istnieją od dawna i obecnie są coraz powszechniejsze. Głównym powodem ich rosnącej popularności jest to, że są bardzo łatwe w budowie i nie wymagają większej konserwacji niż klasyczne szamba. Jeśli jednak chcesz utrzymać szambo ekologiczne w optymalnej kondycji, to powinieneś je stosunkowo regularnie kontrolować.

Systemy te są bardzo wydajne, jeśli chodzi o zużycie wody i energii. Zużywają do 90% https://www.ecoinvest.info.pl/szamba-ekologiczne/ mniej wody niż tradycyjne szamba, co oznacza, że oszczędzają na rachunkach i pomagają chronić naszą planetę przed zanieczyszczeniem spowodowanym nadmiernym zużyciem wody

Warto również mieć na uwadze, że szamba ekologiczne mają nieokreśloną żywotność. Oznacza to, że nie trzeba będzie ich wymieniać po pewnym czasie, ponieważ mogą one pracować przez wiele lat.

Prosta konstrukcja zbiornika

Szambo składa się z podziemnego pojemnika, który przechowuje ścieki z toalet, zlewów i kanalizacji. Zbiornik ma mały otwór na dole, przez który ścieki dostają się do środka, ale nie wychodzą. Szambo wykorzystuje bakterie beztlenowe do rozkładu odpadów domowych, dzięki czemu mikroby mogą rozłożyć materię stałą na ciecz.

Szambo jest podobne do stawu osadowego lub laguny, z tym że znajduje się pod ziemią i odbiera ścieki z przyłączonego budynku.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*