Jak rozplanować instalację elektryczną w domu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja elektryczna w każdym domu to skomplikowany układ, w skład którego wchodzi wiele elementów. System ten musi spełniać dwa główne założenia. Pierwszym jest bezpieczeństwo, które zapewnić możemy projektując, a następnie wykonując instalację zgodnie z obowiązującymi normami. Drugi to ergonomia, jaką zapewnia dobrze rozplanowana instalacja.

Bezpieczna sieć

W domu bezpiecznie możemy się czuć, wtedy gdy wszelkie prace zostały wykonane zgodnie z wymogami. Istnieje jednak wiele rozwiązań, których przepisy nie wymagają, a które możemy zastosować. Wiąże się to przeważnie z większymi kosztami, choć nie zawsze z tak dużymi, jakie podpowiada nam wyobraźnia. Wynika to często z faktu, że rynek materiałów budowlanych przeważnie wyprzedza tempo wprowadzania nowych norm i wymogów. Dostępne na rynku części nieraz są zbyt nowe, by ujęła je wchodząca w życie regulacja. Przykładem tego jest puszka elektryczna hermetyczna.

Rozgałęźniki elektryczne

Puszki elektryczne to przykład tego, jak w prosty sposób można uprościć sobie poprowadzenie instalacji elektrycznej, a jednocześnie umożliwić jej zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozplanowanie. Element ten pozwala na rozgałęzienie jednego obwodu o wysokiej mocy na kilka linii o mniejszej. Puszka ma również tę zaletę, że w przypadku jakiejkolwiek awarii elektrycznej łatwo jest ją zlokalizować. W przypadku awarii, kiedy podejrzewamy np. uszkodzenie przewodu elektrycznego, wystarczy, że sprawdzimy przewód od jednego węzła do drugiego, aby wykryć awarię lub ją na danym odcinku wykluczyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*