Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabezpieczenie fundamentów i murów

Wilgoć znajdująca się w murach lub fundamentach wpływa destrukcyjnie na konstrukcję budynku. W zawilgoconych murach może rozwijać się pleśń oraz grzyby, a w sezonie zimowym może dochodzić do ich rozsadzania. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednią ochronę murów oraz fundamentów.

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje izolacji przeciwwilgociowej. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do ochrony budynków przed wodą, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego. Drugi rodzaj wykorzystywany jest do izolacji konstrukcji, na które działa ciśnienie hydrostatyczne. Zadaniem trzeciego rodzaju izolacji jest ochrona przed przenikaniem pary wodnej.

Do wykonywania izolacji wykorzystuje się membrany samoprzylepne lub specjalnie przygotowane folie izolacyjne. Jeżeli budynek znajduje się na terenach podmokłych, ważne jest także wykonanie drenażu powierzchniowego, którego zadaniem jest odprowadzanie gromadzącej się wody na zewnątrz.

Jak chronić wnętrza?

Stawiając dom, należy również pamiętać o zabezpieczeniu jego wnętrza przed wilgocią. Najbardziej skuteczny w odprowadzaniu gromadzącej się w pomieszczeniach wilgoci jest wydajny system wentylacji. Zazwyczaj w budynkach jednorodzinnych stosuje się wentylację naturalną.

W miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka można zastosować dodatkowo wentylację mechaniczną. W związku z tym, że łazienka jest szczególnie narażona na destrukcyjne działanie wody oraz wilgoci, należy zadbać o jej prawidłowe zabezpieczenie. Pomóc może w tym folia izolacyjna do posadzek, masa hydroizolacyjna, a także specjalny klej do płytek.

Warto również pamiętać o pomalowaniu ścian i sufitu farbą wodoodporną. W usuwaniu pary wodnej z kuchni powstającej podczas gotowania skutecznie pomóc może wysokiej jakości okap podłączony do kanału wentylacyjnego. Produkty te są do nabycia m.in. na tasmy-folie-narzedzia.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*