Jaka jest różnica pomiędzy plombami plastikowymi do wodomierzy od plombownicy z datownikiem

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenia do pomiaru zużycia mediów takich jak woda, gaz czy prąd, montowane są bezpośrednio w domu lub mieszkaniu odbiorcy. Oznacza to, że muszą być one bardzo dobrze zabezpieczone przed próbą oszustwa. Do tego celu stosuje się m.in. plomby. Wyróżniamy kilka ich typów, każdy ma swoje wady i zalety. Sprawdzamy, które stosowane są najczęściej.

Nowoczesne metody

Obecnie zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą plombowania wodomierzy jest wykorzystanie plastikowych obejm. Nakłada się je na śrubunki, co uniemożliwia odkręcenie urządzenia pomiarowego i nielegalny pobór wody. Zakładanie takiego rodzaju plomby jest proste i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Otwartą obejmę należy umieścić na połączeniu śrubowym, po czym zamykać aż do momentu, gdy element zatrzaskujący ulegnie zablokowaniu. Ponowne otwarcie nie jest możliwe bez zniszczenia całej obejmy. Plomby plastikowe do wodomierzy pasują na każdy rozmiar przyłącza wodnego.

Starsza technika

Dawniej stosowało się zupełnie inną technikę zabezpieczającą. Rurociąg wokół wodomierza obwiązywany był specjalną stalową linką, na której końcu należało zacisnąć ołowianą plombę. Przyjmowała ona formę niewielkiego okrągłego krążka, zazwyczaj o średnicy 10 mm. We wnętrzu wydrążone były dwa otwory, na przeplecenie wspomnianej linki. Po zaciśnięciu jej usunięcie stawało się niemożliwe, a na ołowianym krążku odbijane było niepowtarzane logo, często także data. Takiej plomby nie dało się jednak założyć ręcznie, wymagana była specjalna plombownica z datownikiem. Powyższa technika wciąż jest stosowana, jednak już nie tak często jak kiedyś.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*