Hartowanie indukcyjne – czym charakteryzuje się ta metoda?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Hartowanie indukcyjne to metoda obróbki cieplnej metali. Wykorzystywana jest do poprawy właściwości przerabianych mechanicznych elementów. Proces ten prowadzi do wzrostu twardości powierzchni, a także poprawy wytrzymałości zmęczeniowej oraz zachowaniu plastyczności rdzenia. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że przeprowadzany jest bardzo szybko i pozwala zaoszczędzić duże ilości energii.

Zalety hartowania indukcyjnego

Proces hartowania indukcyjnego polega na grzaniu przedmiotów przy wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości, który indukowany jest przez zmienne pole magnetyczne. Obrabiane części umieszcza się wewnątrz cewki miedzianej i rozgrzewa. Gdy strefa przypowierzchniowa osiągnie oczekiwaną temperaturę następuje nagłe ochłodzenie materiału, czyli hartowanie. Wykorzystanie tego procesu minimalizuje ryzyko utleniania i odwęglania powierzchni. Doskonale sprawdza się w przypadku metali o dużych gabarytach, których obróbka przy wykorzystaniu innej metody jest utrudniona.

Indukcja umożliwia hartowanie wyłącznie wybranych części. Przeprowadzaniem tego rodzaju procesów zajmują się przedsiębiorstwa, które posiadają odpowiednie urządzenia umożliwiające ich wykonanie. Jedną z nich można znaleźć na stronie https://hartomed.pl/. Firma ta oferuje hartowanie indukcyjne kół zębatych, łańcuchowych oraz tarcz o różnej średnicy. Usługi przedsiębiorstwa skierowane są przede wszystkim do osób, które nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić hartowania powierzchniowego lub obróbki cieplnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*