Do paliw ekologicznych zalicza się te produkty, które podczas spalania nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i w niedługim czasie ulegają odnowieniu. Jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych paliw ekologicznych jest drewno. Jego wartość energetyczna uzależniona jest m.in. od poziomu wilgotności i wynosi od 8,4 MJ/kg do 19 MJ/kg. Może ono mieć charakter nieprzetworzony lub przetworzony. Do produktów nieprzetworzonych zaliczyć należy liście, zrębki, gałęzie, czy też wióry. Drewno w postaci przetworzonej dostępne jest w formie brykietów lub pelletu. Wysokiej jakości pellet powstaje poprzez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem i charakteryzuje się dużą wartością opałową na poziomie 17-22 MJ/kg.
Produkty o takich parametrach dostępne są m.in. na stronie https://www.sambudrol.pl/pellet/. Korzystanie z paliw ekologicznych pozwala ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, co wpływa korzystnie na środowisko naturalne.
Wśród paliw kopalnych za najbardziej ekologiczny uznawany jest ekogroszek. Jest to opał powstający z węgla kamiennego lub brunatnego, który charakteryzuje się wysoką kalorycznością i niewielką zawartością siarki. Do spalania tego paliwa wykorzystywane są specjalne piece z podajnikiem. Dzięki temu, że palenisko ma niewielkie rozmiary, a opał spalany jest w wysokiej temperaturze, do atmosfery przedostaje się niewiele szkodliwych substancji. W celu maksymalnego ograniczenia zanieczyszczenia środowiska zaleca się spalać dobry ekogroszek w kotłach należących do piątej klasy. Szukając wysokiej jakości opału, należy zwracać szczególną uwagę na jego kaloryczność, pochodzenie, a także czystość i wilgotność.