Czym jest osprzęt żeglarski i jaki powinien być?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś dopiero początkującym żeglarzem, koniecznie musisz zapoznać się z różnymi elementami statku, które są niezbędne do jego działania. Wśród takich drobnych, ale koniecznych elementów znajduje się przede wszystkim osprzęt żeglarski, którego nie powinieneś mylić ze sprzętem żeglarskim! Czym zatem dokładnie jest i jakie ma cechy?

Co to jest: osprzęt żeglarski?

Jak łatwo można się domyślić już ze wstępu, osprzęt żeglarski to niezbędna część wyposażenia jachtu. Składają się na niego liczne drobne akcesoria, które wpływają na poprawne funkcjonowanie omasztowania, olinowania i ożaglowania jachtu.

W skład osprzętu żeglarskiego wchodzą zatem m.in.: kabestany, knagi, kipy, stopery, przedłużki rumpla, półkluzy, wózki szotowe, kausze, karabińczyki nierdzewne, szekle ze stali kwasoodpornej, ściągacze lin, raksy, uchwyty i okucia.

Najważniejsze cechy osprzętu żeglarskiego

Osprzęt żeglarski każdego dnia będzie narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Silny wiatr, skrajnie wysokie lub niskie temperatury, woda i sól to najważniejsze czynniki, które będą codziennie narażać osprzęt na uszkodzenia. W związku z tym, iż musi on tak dużo znieść, powinien być przede wszystkim odporny na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne i korozję.

Co więcej, osprzęt żeglarski musi być też odporny na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu będzie mógł posłużyć przez długi czas bez zarzutu. W związku z tym musi być wykonany z najlepszych materiałów. Tak doskonałej jakości wykonanie gwarantuje jedynie renomowany osprzęt jachtowy – szopeneria.pl posiada go w swojej ofercie, dlatego zapraszamy do wybierania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*