Co współcześnie montuje się w oknach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwie dobrana dekoracja okienna musi zapewniać wnętrzom doskonałą ochronę przed promieniami słońca, a także wścibskim wzrokiem sąsiadów i osób postronnych. Ponadto wszelkie tego typu konstrukcje pełnią rolę dekoracyjną, w związku z czym powinny być wykonane elegancko i z klasą. Obecnie najczęściej montuje się w oknach różnorodne żaluzje, choć dużym powodzeniem cieszą się również rolety dzień noc czy efektowne zasłony. Poszczególne rozwiązania zostaną opisane w dalszej części artykułu. 

Estetyczny wygląd i wygoda użytkowania to priorytet

Przy wyborze dekoracji okiennych większość osób kieruje się przede wszystkim własnym gustem i upodobaniami, a także modą. Nowoczesne rozwiązania z tym zakresie polegają głównie na użyciu nietypowych materiałów. Doskonałym przykładem są rolety pokryte gumową powłoką, niezwykle odporne na zabrudzenia i jednocześnie bardzo trwałe. Skonstruowane są tak, że tkanina jest zrolowana na wałku dokładnie przymocowanym do górnej ramy okiennej.

Przeważnie rozwija się je ręcznie z użyciem łańcuszka. W tej kategorii na uwagę zasługują jeszcze rolety dzień noc (regulowane, pozwalają na precyzyjne dozowanie światła), rzymskie (podciągane, materiał układa się w poziome fałdy), austriackie (w formie marszczącej się tkaniny, która tworzy lambrekin) oraz plisowane (przesuwane w górę i w dół, składające się z dwóch typów materiału – dekoracyjnego i zaciemniającego). Inne ciekawe dekoracje okienne to m.in.:

żaluzje drewniane i bambusowe – dodają wnętrzom przytulności i elegancji, są przeznaczone głównie do salonów i pomieszczeń pozbawionych wilgoci 

– żaluzje aluminiowe – odporne na wilgoć, doskonale zabezpieczają wnętrza przed przegrzaniem

– firany z grubych materiałów, takich jak satyna czy organza

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*