Choroby stóp – jakie wyróżniamy i jak z nimi walczyć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ciągu dnia przemierzamy kilka tysięcy kroków. Stopy są niejako naszym środkiem transportu, często mocno obciążonym. Od ich dobrej kondycji i prawidłowego działania zależy komfort chodzenia. Wszelkie choroby stóp ograniczają naszą mobilność, a ponadto negatywnie wpływają na pracę innych części ciała, jak np. kolan, bioder, czy kręgosłupa.

Urazy

Mogą to być: skręcenia, złamania, stłuczenia. Objawiają się ostrym bólem, często opuchlizną. Chory nie może w pełni obciążyć stopy. Ich leczenie zaczyna się od dokładnej diagnozy. Następnie podaje się leki w formie tabletek, czy maści działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Ponadto stosuje się zimne okłady, czasem konieczne jest unieruchomienie kończyny.

Haluksy

Inaczej zwane paluchem koślawym. Jest to schorzenie występujące zazwyczaj u kobiet. Polega na deformacji w okolicach przodostopia, z jednoczesnym odchyleniem palca i powstaniu „guza” w bocznej części stopy. Leczenie można rozpocząć już we wczesnej fazie choroby, poprzez noszenie wkładek ortopedycznych, zakładanie aparatów korygujących, czy stosowanie zabiegów fizjoterapeutycznych. Przy dużej deformacji i ostrym bólu zaleca się przeprowadzenie zabiegów operacyjnych, które umożliwiają szybki powrót do pełnej sprawności.

Dodatkowa kość łódkowata

Dodatkowa kość łódkowata umiejscowiona jest w okolicy przyśrodkowej stępu. Jej obecność często nie jest odczuwalna, ale u niektórych osób pojawia się obrzęk, zaczerwienienie skóry, czasem jest wyczuwalny bolesny guz. Podstawowe leczenie polega na stosowaniu wkładek, zabiegów fizjoterapeutycznych . Aplikuje się leki sterydowe. Operację przeprowadza się w przypadku, gdy powyższe starania nie przynoszą skutku, a jej następstwem powinna być rehabilitacja

Ból pięty

Zazwyczaj spowodowany jest stanem zapalnym. Może być wynikiem tworzącej się narośli kostnej, tzw. ostrogi, czy zwiększonego napięcia mięśni stopy. Wiele ciekawych informacji na ten temat znajdziemy pod adresem https://poradniastopy.pl/choroba-stop/bol-piety. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych, czy miejscowych zastrzyków przeciwzapalnych. Ulgę przynoszą zimne okłady  np. z zamrożonego żelu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*