Żywcem z Williama Kenta… – krótko o historii tego projektanta ogrodów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny i dobrze zaprojektowany ogród to dopełnienie każdego domu. Niezależnie od wielkości działki zawsze możemy zaprojektować przestrzeń ogrodu tak, by była idealnym dopełnieniem charakteru naszego domu.

Tradycja parku krajobrazowego

Jedną z ważnych postaci, która wywarła olbrzymi wpływ na późniejsze postrzeganie ogrodów, był William Kent – wybitny architekt angielski z XVIII wieku. Dzięki niemu wypracowano styl tzw. ogrodu angielskiego – przestrzeni, która miała harmonizować z naturalnością krajobrazu, swobodą, prostotą i romantyzmem. Styl ten wypracowano w opozycji do popularnego wówczas stylu ogrodu francuskiego, charakteryzującego się ładem i symetrią, z ukształtowanymi w różne formy roślinami, żywopłotami uformowanymi w wymyślne labirynty, kwiatowymi dywanami, rzeźbami czy fontannami. Wiliam Kent w odpowiedzi na te sztywne, geometryczne ogrody zaproponował parki i ogrody, uwzględniając rzeźbę terenu oraz otaczający krajobraz w sposób, który czynił z ogrodu dopełnienie otaczającej go przestrzeni.

Różaną alejką…

Charakterystyczna roślinność występująca w ogrodach angielskich to przede wszystkim róże, często gatunki pnące, z których za pomocą pergoli formowano romantyczne różane zakątki. Róże to doskonały sposób na okrywanie niezagospodarowanego terenu lub stałych konstrukcji ogrodu (furtek czy drzwi). W ogrodzie angielskim często wykorzystuje się również kwietne krzewy długo kwitnące, z pięknymi okazałymi kwiatami, jak np. Budleja Dawida, jaśminowce, różaneczniki. Można je sadzić pojedynczo w wybranych miejscach ogrodu, można również tworzyć z nich szpalery lub żywopłoty. Jedną z charakterystycznych roślin ogrodu angielskiego jest bluszcz wykorzystywany do ozdoby murków, ścian czy porastania pni dużych drzew. Może być również doskonałą alternatywą dla trawnika w mało sprzyjających miejscach.

Usługi ogrodnicze Kraków może zaoferować w bardzo szerokim zakresie, uwzględniającym preferencje właścicieli, charakter domu, jak i przestrzeń wokół ogrodu. Wtedy doskonale będzie ona współgrała z całością i stanowiła idealną przestrzeń do odpoczynku, podejmowania gości czy zabawy. Każdy ogród może być ciekawą opowieścią o jego właścicielach – o tym, w jakim otoczeniu czują się dobrze, wśród jakich drzew, krzewów i kwiatów.

Stwórz również swoją własną opowieść, korzystając z oferty http://www.aloesogrody.pl/oferta/pielegnacja-drzew.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*