Skąd można czerpać fundusze na rozwój firmy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele firm i przedsiębiorstw na początkowym etapie działalności cierpi na niedobór kapitału niezbędnego do dalszego rozwoju. W takiej sytuacji najbardziej sensownym rozwiązaniem jest poszukanie zewnętrznego źródła dofinansowania. Na szczęście w naszym kraju takich form pomocy nie brakuje – można starać się m.in. o środki z funduszy Unii Europejskiej czy różnorodnych programów operacyjnych. Co istotne, w większości miast działają liczne podmioty, które oferują m.in. pisanie wniosków o dotacje unijne.

Możliwości jest wiele

Obecnie najłatwiej jest pozyskać środki na rozwój firmy z trzech głównych programów operacyjnych – Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia i Rozwój Obszarów Wiejskich. Ten pierwszy jest przeznaczony głównie dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw o profilu innowacyjnym lub doradczym, drugi dla podmiotów działających na obszarze województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, natomiast trzeci – dla gospodarstw rolnych. O tego rodzaju dofinansowanie mogą też starać się firmy informatyczne realizujące działania w zakresie B2B (Program Informatyzacji) oraz takie, które pragną wprowadzić energooszczędne technologie lub wykonać termomodernizację swoich budynków.

Ponadto środki są dostępne w ramach kilku odrębnych funduszy UE – Rozwoju Regionalnego, Spójności, Społecznego, a także Morskiego i Rybackiego. Jeśli chcemy skorzystać z usług dobrej firmy oferującej pozyskiwanie funduszy unijnych Wrocław jest miastem, w którym takich podmiotów nie brakuje. Pozostałe źródła finansowania zewnętrznego to m.in.: Urzędy Pracy (środki na założenie działalności), banki (głównie pożyczki i kredyty), fundusze Venture Capital, Aniołowie Biznesu (osoby bogate inwestujące w perspektywiczne przedsięwzięcia) oraz Inkubatory Przedsiębiorczości (dobre rozwiązanie dla studentów i początkujących biznesmenów).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*