Rozpoczęcie działalności – na jaki jej rodzaj warto się zdecydować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób coraz częściej decyduje się na porzucenie pracy na etacie, która bywa, że wiąże się ze stresem, ponieważ jest się często pilnowanym i sprawdzanym. Do tego dochodzi 40 godzin pracy tygodniowo, małe szanse na awans oraz niska płaca. Ciągle walczy się o work/life balance, który na niektórych stanowiskach nie jest w ogóle możliwy lub skutecznie utrudniony, co przekłada się na wysoki poziom stresu, a to z kolei nawet na problemy zdrowotne i zwolnienia chorobowe. Remedium na te problemy może być założenie działalności gospodarczej. Oczywiście jest to decyzja poważna i nie powinna być podejmowana pochopnie. Wiąże się z dużą odpowiedzialnością i również często stresem, nawet jeszcze większym niż na etacie. Z pracy tak naprawdę w ogóle się nie wychodzi, ale nie ma efektu szklanego sufitu. Możliwość zarobkowa jest tak naprawdę nieograniczona. Wszystko zależy od doświadczenia, sieci kontaktów, promocji swojej firmy, pola działania. Myśląc o założeniu własnego, nawet małego przedsiębiorstwa, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Jakie są rodzaje działalności gospodarczych w Polsce?

Możliwości dotyczących założenia własnej firmy w naszym kraju jest naprawdę sporo. Wśród nich wyróżniamy takie rodzaje działalności jak:

– jednoosobowa działalność gospodarcza,

– spółka cywilna,

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

– spółka akcyjna,

– spółka jawna,

– spółka partnerska,

– spółka komandytowa,

– spółka komandytowo-akcyjna.

Rozpoczynając działalność, na przykład z artykułami handmade typu makramy, rzeźby, obrazy, warto postawić na jednoosobową działalność gospodarczą, która jest świetnym pomysłem na początek swojej drogi. Koszty założenia i utrzymania takiej mikrofirmy są znacznie mniejsze, niż na przykład spółki z o.o. Nie jest wymagana też obszerna wiedza z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem czy zasobami ludzkimi, bo na takiej jednoosobowej działalności można oprzeć swoją pracę na przykład jako freelancer (copywriter, fotograf itp.) Jednak niewiedza kosztuje, więc czasami warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firm, które doradzają w zakresie spółek i zakładania konkretnych rodzajów działalności. Specjalistów znajdziemy chociażby pod adresem https://www.drd.pl/zakladanie-spolek,465.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*