Rejestratory jazdy – na co co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując swój pierwszy rejestrator jazdy można mieć nie lada zagwostkę jaki produkt kupić. Podpowiedzią mogą być obejrzane wcześniej np. na Youtube filmiki pokazujące nagrania innych kierowców. Często w opisie zamieszczone są konkretne nazwy użytych rejestratorów. Ale co jeśli są one za drogie albo nie można ich kupić w Polsce?

Podstawą jest jakość obrazu

Przeglądając filmiki innych kierowców szybko może się okazać, że jakość rejestrowanego obrazu jest różna. Jednak im lepsza jakość, tym więcej widać. A będzie to kluczowe w razie, gdyby nagranie miało posłużyć do rozwiania wątpliwości w przypadku wypadku drogowego, stłuczki czy innego zdarzenia. Im więcej widać, tym więcej dowodów mamy, aby udowodnić kto zawinił. Standardem w rejestratorach jazdy powinna być jakość Full HD 1920×1080. Nie warto inwestować w urządzenie o mniejszych parametrach.

Przetwornik obrazu

To, że rejestrator nagrywa obraz w jakości Full HD niestety nie oznacza, że taka jakość będzie widoczna. Także przetwornik obrazu, czyli matryca albo sensor są ważne, ponieważ to ten element zmienia rzeczywisty obraz w obraz cyfrowy, który potem można odtworzyć np. na komputerze. Minimalna rozdzielczość to 2 MP, dla rejestratora Full HD, ponieważ rozdzielczość rejestratora tego typu odpowiada dokładnie 2 MP. Zatem jakość obrazu na pewno pozostanie taka sama.

Miejsce montażu i kąt widzenia

Rejestrator zwykle montuje się centralnie na środku przedniej szyby, co ma zapewnić najlepszy zakres obrazu. Ale rejestratory mają różne zakresy pola widzenia. A do tego producenci różne je podają np. mierzony po przekątnej, aby zwiększyć ten parametr. Optymalny kąt dla takich mini kamerek to 120-140 stopni, ponieważ zarejestruje największe pole obrazu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • byku86 12.11.2018

    Ważne żeby czujniki kamery działały poprawinie. Spory kłopot z tym jest w tych tanich kamerach. Sam ma raczej średnio cenową kamerę a5s truecam. Wziąłem ją przez jakieś ulepszone nagrywanie w nocy. A czujniki wlaśnie dzialaja wzorowo.