Praktyczne i stylowe rozwiązania do pokoju dla nastolatka

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja pokoju dla nastolatka jest nie lada wyzwaniem, gdyż osoby w tym wieku mają swoje zdanie i często nie są skłonne, by iść na kompromis. Jednocześnie opiekunom zależy na tym by przestrzeń dla młodszych była jak najbardziej funkcjonalna. Istnieje jednak szereg rozwiązań pozwalających na pogodzenie aspektów praktycznych z dobrym stylem. Co przyda się zatem w takim pomieszczeniu? 

Wydzielenie stref 

Podobnie jak w wielu innych miejscach w domu, tak i w pokoju nastolatka można podnieść funkcjonalność wydzielając odpowiednie strefy. Z reguły przydadzą się trzy oddzielne rejony: do nauki, do relaksu oraz miejsce do spania. Taki układ pozwoli również zachować spójność w całej aranżacji, co nie jest łatwe, gdy na z reguły niezbyt wielkiej przestrzeni trzeba umieścić bardzo wiele rzeczy. Młodzież jest niezwykle wymagająca, więc warto również konsultować z nimi wszystkie wybory i niczego im nie narzucać. Dla nastolatków ważna jest niezależność oraz indywidualność, więc pomieszczenie musi też odzwierciedlać ich własny charakter. W kontekście strefy relaksu warto pomyśleć nad pufami Sako, które prezentują się bardzo nowocześnie, a przy tym z pewnością będą doskonałe względem młodych osób, które będą mogły usiąść na nich wygodnie i poczytać książkę czy odprężyć się, słuchając muzyki. 

Biurko

Jednym z najważniejszych elementów w pokoju nastolatka jest biurko. Obowiązki szkolne wymagają wielu czynności, więc ten mebel musi być dopasowany na tyle by wpisać się we wszelkie potrzeby z tym związane. Przy okazji można to połączyć z wyborem elementu umeblowania, który będzie wyglądał bardzo efektownie i wpisze się we współczesne wnętrza. Ciekawym wyborem są modele z regulowaną wysokością, dzięki czemu użytkownik będzie mógł dostosować układ biurka do danej aktywności. Dostępne są też wersje z regulacją kąta nachylenia blatu, co będzie szczególnie dobre w kontekście nastolatków uzdolnionych artystycznie, którzy często malują lub rysują. Praktycznym dodatkiem w okolicy stolika jest tablica korkowa bądź magnetyczna na ścianę, która będzie ciekawie wyglądała, a przy tym przyda się dziecku w kontekście umieszczenia tam zdjęć, karteczek z przypomnieniami czy notatek. 

Pojemne szafy i szafki

W przypadku młodzieży trzeba się liczyć z ogromną ilością rzeczy, które takie osoby będą chciały przechowywać. Mowa tu nie tylko o ubraniach, ale i książkach, sprzętach sportowych czy po prostu różnego rodzaju gadżetach. Potrzebna jest zatem duża szafa lub zestaw mniejszych szafek. Przy okazji meble tego typu są często bardzo stylowe, więc warto kierować się zarówno kwestiami funkcjonalnymi, jak i estetycznymi. Dobrym wyborem będzie duża szafa na wielkość całej ściany z przesuwanymi drzwiczkami – w takiej przestrzeni nastolatek może chować zarówno odzież, jak i inne rzeczy, a wszystko znajdzie się w jednym miejscu. Ciekawym pomysłem są również zestawy mebli systemowych, a więc szafek i regałów, które można ze sobą łączyć w dowolny sposób i ograniczać lub dodawać liczbę poszczególnych elementów. Pozwala to wykorzystać dostępną przestrzeń i dopasować umeblowanie do potrzeb nastolatka, które mogą wzrastać wraz z upływającymi latami. Przy okazji doboru mebli warto pomyśleć również o fotelu piłce, tak by w pokoju znalazło się dodatkowe siedzisko dla gości – w końcu osoby w tym wieku często zapraszają do domu przyjaciół ze szkoły. 

Oświetlenie

Większość nastolatków preferuje raczej ciemne odcienie zarówno jeśli chodzi o meble, jak i choćby kolor ścian. Jednocześnie taki pokój musi być widny, gdyż dziecko będzie się tam uczyć, czytać i wykonywać wiele innych zajęć wymagających dobrego pola widzenia, a więc dostępu do światła. Potrzebne są zatem liczne elementy oświetleniowe, które stwarzają przy okazji duże możliwości dekoracyjne. Można zdecydować się na futurystyczną lampkę na biurko oraz designerską lampę stojącą w strefie wypoczynkowej. Ciekawe może być również punktowe oświetlenie led pod sufitem, które spodoba się szczególnie dziewczynom, które chcą stworzyć w pokoju wyjątkowy klimat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*