Porcelana kontra ceramika

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Naczynia powinny znajdować się w każdym domu. Jednak to jaki się wybierze zależy wyłącznie od kupującego. W ofercie rynkowej znajduje się zarówno porcelana i ceramika. Co odróżnia te dwa materiały od siebie i który należałoby wybrać?

Zanim zacznie się rywalizacja, warto wspomnieć co wspólnego ze sobą mają porcelana i ceramika. Oba te rodzaje znane są już od kilkudziesięciu wieków. Sposób wytwarzania jest do siebie bardzo podobny. Zarówno chcąc uzyskać ceramikę i porcelanę, bierze się wcześniej uformowany materiał (całkowicie naturalny) i wypala w wysokich temperaturach. Dalej zaczynają się jednak różnice, a kto wygra ten pojedynek?

Na pierwszy ogień weźmy porcelanę. W praktycznym sensie jest po prostu jedną z odmian ceramiki. Jednakże jest od niej o wiele szlachetniejsza i ma w sobie same pozytywne cechy. Wśród nich znajduje się wytrzymałość i twardość oraz (o dziwo!) przepuszczalność słońca. To właśnie dzięki ostatniej cesze można sprawdzić czy ma się do czynienie z oryginałem czy fałszywką. Podarowanie komuś porcelany na pewno będzie wiele znaczyć i zostanie się docenionym. Bogata ofertę m.in. zastawy obiadowej Villeroy&Bocha`a porcelanowej w sklepach internetowych możesz znaleźć w atrakcyjnych cenach.

Ceramikę nazywa się potocznie półporcelaną. Jest uważana, tak jak porcelana, za najlepszy materiał pod względem jakościowym. Jest tak samo wytrzymała. Jednakże ceramika ma jeszcze dwie pochodne siostry- fajans i kamionkę. Ich jakość jest niższa co skutkuje też mniejszą ceną. Dlatego skupiając się na zakupach do codziennego użytku, gdy nie żal będzie stłuczonego talerza, wybiera się ceramikę.

Biorąc pod uwagę powyższe wnioski można uznać, że porcelana wygrywa (sprawdź oferty: sklepów Villeroy&Boch z porcelaną). Jest w końcu szlachetniejsza i kojarzy się z bogactwem. Ceramika jest w tym przypadku czymś zwyczajniejszym czego strata nie będzie aż tak znacząca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*