Objawy niedrożności dróg łzowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kanaliki łzowe są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania oka. Dzięki nim przez cały czas gałka oczna jest zwilżana, co ułatwia jej ruchy oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapewne każdy z nas znalazł się przynajmniej raz w życiu w sytuacji, gdy któryś z kanalików przez chwilę uległ zatkaniu. Zwykle dzieje się to nocą, a o poranku najmniejszy ruch powieką feralnego oka powoduje ogromne nieprzyjemności, dopóki oko znów nie zostanie nawilżone. Odczuwamy wtedy charakterystyczny efekt „piasku” pod powieką oraz ból w momencie ruchu powieki lub samej gałki ocznej. Zdarzają się jednak czasami chroniczne niedrożności dróg łzowych, które znacznie utrudniają życie. Na https://okulista.pl/  można znaleźć wiele informacji na temat objawów.

Jak sobie radzić?

Jeżeli obserwujemy u siebie bardzo często występujące takie sytuacje, jak opisano powyżej, może to oznaczać niedrożność kanalików łzowych. Sytuacji nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ nie tylko znacznie utrudni nam ona funkcjonowanie, ale może doprowadzić do zapalenia spojówki i w konsekwencji jeszcze poważniejszych problemów. Powinniśmy czym prędzej wybrać się do dobrego okulisty.Pomoże nam on w odetkaniu kanalików i przywróceniu pełnej ich sprawności.

Problemy u dziecka

Często kłopoty z drogami łzowymi mają dzieci, a także niemowlaki. Należy bacznie obserwować czy gałki oczne naszej pociechy są prawidłowo nawilżone. Jeżeli widać suchość, a dziecko odczuwa ból i często pociera oczka, może to oznaczać kłopoty. Na szczęście udrażnianie kanałów łzowych u niemowląt nie jest problematyczne, ani bolesne. Najczęściej wystarczy zaaplikowanie odpowiednich kropel do oczu, które zaleci każdy dobry okulista.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*