Norma TSH – co to oznacza?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Norma TSH to poziom hormonu stymulującego tarczycę (TSH) w organizmie. Jest on mierzony za pomocą badania krwi i służy do oceny funkcji tarczycy.

TSH to skrót od hormonu stymulującego tarczycę. Jest on produkowany przez przysadkę mózgową w mózgu, która wysyła go do tarczycy, aby powiedzieć jej, że powinna produkować więcej hormonów. Kiedy poziom TSH jest zbyt wysoki lub zbyt niski, wtedy często może to być wskazówka, że istnieje problem z funkcją tarczycy.

Czym dokładnie jest hormon TSH?

Tarczyca produkuje dwa główne hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Hormony te kontrolują, jak szybko organizm spala energię i wpływają na to, czy dana osoba odczuwa zimno. Wpływają również na sprawność fizyczną i umysłową, wzrost, płodność i nastrój.

TSH to skrót od hormonu stymulującego tarczycę. Jest on produkowany przez przysadkę mózgową w mózgu, która wysyła go do tarczycy, aby powiedzieć jej, aby produkowała więcej hormonów. Kiedy poziom TSH jest zbyt wysoki lub zbyt niski, wtedy często może to być wskazówka, że istnieje problem z funkcjonowaniem tarczycy.

Jak mogę sprawdzić poziom TSH?

Test TSH można wykonać w przychodni zdrowia lub u lekarza pierwszego kontaktu. Badanie polega na pobraniu krwi z ramienia i wysłaniu jej do laboratorium w celu analizy. Normę TSH możesz również sprawdzić za pomocą kalkulatora internetowego. Ważne jest, aby zrozumieć, że twój poziom TSH nie znaczy wiele sam w sobie. Test może być faktycznie pomocny w diagnozowaniu wielu warunków, w tym chorób tarczycy, problemów z przysadką mózgową, a nawet ciąży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*