Podłoża mikrobiologiczne, czyli jak wyhodować bakterie w laboratorium?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podłoża mikrobiologiczne są wykorzystywane do hodowli mikroorganizmów w kontrolowanym środowisku. Większość podłoży mikrobiologicznych jest wykonana z agaru, galaretowatej substancji pochodzącej z wodorostów, która dostarcza składników odżywczych do wzrostu mikroorganizmów. Inne rodzaje podłoży mikrobiologicznych to roztwory peptonów i hodowle bulionowe.

Jak to działa?

Aby wyhodować kulturę mikroorganizmów przy użyciu podłoży mikrobiologicznych, należy najpierw wysterylizować podłoże poprzez podgrzanie go do temperatury około 82 stopni Celsjusza. Następnie należy wymieszać próbkę ze sterylizowanym podłożem i pozwolić mu ostygnąć przed zaszczepieniem hodowli próbką. Po zaszczepieniu hodowli próbką, należy umieścić ją w inkubatorze o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Inkubator powinien być utrzymywany w temperaturze 35-37 stopni Celsjusza przy wilgotności 85%. Po jednym lub dwóch dniach hodowla powinna wykazywać oznaki wzrostu, takie jak zmętnienie lub zmętnienie w fazie płynnej hodowli.

Rodzaje podłoży

Generalnie podłoża mikrobiologiczne dzielą się na dwa rodzaje – podłoża płynne oraz stałe. Pożywki płynne są stosowane do hodowli bakterii i innych mikroorganizmów. Znajdują się one w probówkach lub kolbach, a podłoże składa się zazwyczaj z płynnej bazy, składników odżywczych i soli. Podłoża stałe są używane do hodowli grzybów, drożdży i wirusów. Podłoże stałe to zazwyczaj proszek agarowy lub agar-agar, który jest następnie mieszany z wodą przed wlaniem do szalek Petriego, aby zestalił się w żelowe struktury, które zawierają składniki odżywcze wspomagające wzrost mikroorganizmów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*