Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkimi krokami zbliża się sezon letni, kiedy kierowcy przypominają sobie o tak istotnym układzie w ich samochodzie jak klimatyzacja. Jest to system składający się ze skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego, parownika, a także osuszacza. Służy on głównie do chłodzenia powietrza wewnątrz auta w trakcie upałów, kiedy temperatura często przekracza 30 stopni Celsjusza. Jeśli jesteśmy zainteresowani zamontowaniem wydajnej klimatyzacji w swoim pojeździe, powinniśmy przejrzeć ofertę tego producenta: https://climapartner.pl.

Zadbaj o właściwe użytkowanie układu, a zaoszczędzisz sporo nerwów i pieniędzy

Warto podkreślić, że klimatyzacja jest układem awaryjnym, a przyczyn usterek może być tutaj naprawdę wiele. Najczęściej jej niewłaściwe działanie jest spowodowane zbyt małą ilością tzw. czynnika chłodniczego, odpowiedzialnego za wydajność chłodzenia i sprawne funkcjonowanie sprężarki. Niedobór tego składnika wynika przede wszystkim z niekorzystania z systemu w okresie jesiennym i zimowym, kiedy kierowcy zupełnie zapominają o klimatyzacji i jej właściwej pielęgnacji. Inne przyczyny awarii to m.in.:

  • wybór złego oleju albo barwnika, co może skutkować zatkaniem zaworu rozprężnego, a często też dyszy dławiącej
  • niewłaściwe oczyszczenie całego cyklu chłodniczego bezpośrednio po zatarciu sprężarki
  • zbyt duża ilość oleju w systemie i ładowanie czynnika chłodniczego w formie ciekłej od strony niskiego ciśnienia
  • zaniedbanie konserwacji układu, czego rezultatem może być np. zatarcie sprężarki, blokada zaworu, uszkodzony wentylator albo pojawianie się zanieczyszczeń pomiędzy skraplaczem i chłodnicą
  • awaria koła tzw. sprzęgła zrywnego, co ma wpływ na całkowite wyłączenie się sprężarki
  • uszkodzone szybkozłącze klimatyzacji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*