Jak dbać o czystość w zakładach produkcyjnych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakład produkcyjny to jedno z tych miejsc, które zawsze powinno być utrzymywane w czystości. Nie ma takiej opcji, żeby na taśmach produkcyjnych, maszynach i innych urządzeniach znalazły się szkodliwe bakterie i mikroorganizmy, ponieważ mogą one mieć wpływ na dobra, które są produkowane. W szczególności dotyczy to żywności i napojów. Wszystkie zarazki muszą być regularnie i z perfekcyjną dokładnością usuwane z zakładów produkcyjnych. Ważne jest, aby pilnować tychże procesów i nie zwlekać ze sprzątaniem.

Codzienna dbałość o czystość

Warto każdego dnia sprzątać na terenie zakładów produkcyjnych. Do najważniejszych czynności, które zaleca się powtarzać w ciągu tygodnia to:

– przetarcie taśm produkcyjnych;

– dmuchanie powietrzem o silnym ciśnieniu maszyn, linii produkcyjnych, miejsc trudnodostępnych;

– mycie posadzek;

– dbanie o własną higienę.

Jakie maszyny mogą wspierać dokładną czystość?

Jeżeli chodzi o utrzymanie najwyższych z możliwych stanów czystości w wielkopowierzchniowych zakładach, to nie wystarczy zewnętrzne przetarcie kurzu czy pyłów. W tego typu firmach należy wykorzystywać specjalne systemy. Warto wspomnieć chociażby o stacjach do mycia i dezynfekcji, które znajdziemy za pośrednictwem strony https://www.solmatic.pl/maszyny-do-mycia/. Takie systemy odpowiadają najbardziej surowym zasadom sanitarnym. Są tworzone w celach utrzymania czystości taśm produkcyjnych, rur, a także pozbycia się niepożądanych tłuszczów oraz białek z różnych powierzchni na terenie zakładu.

Utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych, to nie tylko obowiązek wynikający z zasad BHP, ale także czynność, która pozwala na zmobilizowanie usterek maszyn, zmniejszenie kosztów napraw i kosztów produkcji w przyszłości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*