Najczęściej używane narzędzia ratownicze

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ratownicy mają bardzo odpowiedzialne zadanie ratowania ludzkiego życia lub zdrowia w sytuacjach trudnych, wymagających szczególnych predyspozycji fizycznych, jak i psychicznych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile wysiłku wymaga taka praca, dopiero oglądając relacje medialne, przypominamy sobie o poświęceniu ratowników i znaczeniu ich tytanicznej pracy. Ratownicy działają w pogotowiu, jako strażacy, w górnictwie, w górach, a także na wodzie.

Poza tężyzną fizyczną oraz istotnymi cechami charakteru, muszą nierzadko korzystać z narzędzi ratowniczych, czyli specjalistycznych sprzętów lub akcesoriów, ułatwiających podejmowana działania. Skracające czas ich wykonywania lub możliwe do zrealizowania tylko z ich użyciem. Przez to ratownicy do swoich umiejętności zapisują także posługiwanie się specjalnych sprzętem ratowniczym.

W drodze do ocalenia ludzkiego życia

Narzędzia ratownicze mogą się nieco różnić w zależności od specyfiki określonej grupy ratowniczej. W przypadku strażaków pierwszorzędne znacznie odgrywa specjalna odzież ochronna, która zabezpiecza przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (m.in. wysokich temperatur oraz ognia). Ważną rolę pełnią również narzędzia hydrauliczne używane przez strażaków, pomagające rozcinać pewne elementy i udrażniać drogę w kierunku rannych. Z ich przykładami można zapoznać się na http://safetech.net.pl/.

W nocy lub podczas akcji odbywających się w ciemnościach niezbędne są kamery termowizyjne. Ogromne znaczenie mają również wtedy, gdy widoczność jest ograniczona przeszkodami. Do podstawowych narzędzi ratowniczych zaliczają się też skokochrony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*