Krzesła, pufy, a może fotele – co pasuje do nowoczesnego salonu?

Krzesła, pufy, a może fotele – co pasuje do nowoczesnego salonu?

Vojtech Okenka/pexels.com

Dom i ogrodnictwo
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to jeden z kluczowych pokojów w całym domu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Odpoczywamy tam po długim dniu, ale i przyjmujemy gości, a często korzystamy z tego pomieszczenia także w innych celach. Z tego względu organizacja tej strefy mieszkalnej musi być bardzo przemyślana i obejmuje to także dobór mebli przeznaczonych do siedzenia. Które z nich będą w tym przypadku najlepsze? 

Siła klasyki w nowej odsłonie

Umeblowanie w salonie nastawione jest przede wszystkim na funkcjonalność, choć jednocześnie musi być estetyczne, byśmy nie obawiali się przyjąć tam znajomych. W kontekście krzeseł kojarzymy często klasyczne, staroświeckie modele, lecz nie trzeba się obawiać tego, że nie dopasujemy ich do nowoczesnego wnętrza. Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele wariantów, więc na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Pytaniem pozostaje jednak czy będzie to wygodny mebel do tego pokoju, gdzie w dużej mierze relaksujemy się i odprężamy.

Na pewno nie będzie to zbyt praktyczne jeśli mamy do czynienia ze strefą typowo wypoczynkową, gdzie oglądamy filmy lub siadamy na dłużej by posłuchać muzyki. Krzesła świetnie sprawdzą się jednak, gdy wstawiliśmy tam stolik, przy którym gramy w gry planszowe czy karty. Oczywiście nie może ich również zabraknąć jeśli pokój dzienny połączony jest z kuchnią albo zorganizowaliśmy tam po prostu także jadalnię, co jest częstą praktyką względem projektowania domów. Jeśli mamy w pomieszczeniu stół lub biurko przy którym czasem pracujemy to krzesła także się przydadzą. 

Strefa relaksacyjna

W większości gospodarstw domowych główne miejsce do oglądania telewizji wyznaczone jest właśnie w salonie. W takim przypadku warto sięgnąć po designerskie fotele, które wpasują się w obecne trendy, a przy tym będą zdecydowanie wygodniejsze, gdy siadamy tam na dłużej, a tak będzie w kontekście delektowania się ulubionym filmem czy serialem. Nieustannie z mody nie wychodzą również modele ze skórzanymi obiciami, zapewniające wyjątkowy komfort i łatwo dopasowujące się do reszty aranżacji.

Ciekawą alternatywą mogą być z kolei stylowe worki Sako. Wprowadzają one nietypowy element do tego akurat pomieszczenia, a są z kolei niezwykle wygodne, więc można z powodzeniem się na nich zrelaksować, a nawet zdrzemnąć. Jeśli mamy przewidzianą w salonie strefę relaksu, w której spędzamy dłuższe chwile, to takie elementy umeblowania będą tam jak najbardziej wskazane. Zależnie od potrzeb możemy natomiast eksperymentować z wariantem siedziska, gdyż dostępne są wersje z niższymi bądź wyższymi oparciami. Czasem przyjmują one nietypowe kształty, lecz przez to wpasowują się w nieprzewidywalne, nowoczesne trendy.

Mniejsze pufy

Jeśli często przyjmujemy gości i wiemy, że przez nasz salon będzie przechodziło wiele osób to ciekawym pomysłem jest sięgnięcie po mniejsze pufy. Jest to niezwykle cenny mebel względem codziennego użytkowania, ponieważ można z niego korzystać na wiele sposobów. Jednocześnie zabiera niewiele miejsca, więc gdy nie będzie potrzebny z powodzeniem możemy go przestawić pod ścianę czy schować pod stołem. Na pewno przydadzą się przy większych spotkaniach, by uniknąć sytuacji w której odwiedzające nas osoby będą musiały stać lub usiąść na podłodze, gdyż zabraknie dla nich miejsca.

Z uwagi na swoje gabaryty fotele czy krzesła zajmują natomiast więcej przestrzeni, więc nie wstawimy ich tak wiele lub będą nam przeszkadzały na co dzień. Warto pamiętać też, że pufy przydadzą się na pewno także domownikom. Mogą być dobrym miejscem na zabawę dla dzieci lub stanowić podnóżek, gdy chcemy obejrzeć wieczorem telewizję czy poczytać książkę w pozycji półleżącej. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest zatem jego praktyczność i wszechstronność. 

Dopasowanie do stylu i charakteru wnętrza

Nowoczesne salony są z reguły tworzone w raczej minimalistycznym stylu i to na tym opiera się cały ich urok. Trzeba zatem pamiętać, że bez względu na to jakie meble wybierzemy, muszą być one dopasowane do tych wymagań. Staroświeckie krzesła czy fotele lepiej zastąpić designerskimi wariantami o często nietypowych kształtach i formach. Znajdziemy również meble w wielu opcjach kolorystycznych, więc można wybrać takie, które wpasują się w raczej stonowane barwy ścian czy podłogi, ale i bardziej jaskrawe, które ożywią nam przestrzeń.

Intrygującym rozwiązaniem dla fana piłki nożnej będzie z kolei pufa piłka, na której będzie mógł usiąść i wygodnie obejrzeć mecz ulubionej drużyny. Jest to wtedy także dodatkowa atrakcja dla rodzin z dziećmi, gdyż taki mebel na pewno spodoba się najmłodszym. O tego typu pufach do siedzenia na pewno warto pomyśleć, gdy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią w salonie, ponieważ będą one na pewno lżejsze od wielkiego fotela i w razie potrzeby można je bez problemu przesunąć, zwalniając nieco miejsca. W praktyce zatem każde z trzech rozwiązań jakimi są krzesła, pufy i fotele, może dobrze pasować do nowoczesnego salonu. Wiele zależy od tego jak zorganizowaliśmy przestrzeń i należy jedynie pamiętać o odpowiednim dobraniu ich pod kątem stylistycznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*