Komu przysługuje spadek, gdy zmarły nie pozostawił testamentu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudne przeżycie. Formalności związane z pochówkiem, a także ze spadkiem bywają skomplikowane i wymagają fachowej wiedzy prawniczej. Silne emocje spowodowane zaistniałą sytuacją utrudniają racjonalne działanie. Dlatego najlepiej skontaktować się z adwokatem, który doradzi w kwestiach prawnych, takich jak dziedziczenie i spadki Warszawa, jako stolica kraju posiada szereg specjalistów zajmujących się taką tematyką.

Jak wygląda dziedziczenie ustawowe?

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, dziedziczenie odbywa się według ustawy. Zasady dziedziczenia są jasno określone w kodeksie cywilnym. W pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy razem z małżonkiem. Jeśli osoba nie posiadała własnej rodziny, to majątek otrzymują kolejno rodzice, rodzeństwo i potomkowie rodzeństwa. W następnej kolejności są dziadkowie i potomkowie dziadków. Jeśli zmarły nie miał nikogo z rodziny, to spadek przechodzi na gminę ostatniego miejsca zamieszkania. Gdy osoba uprawniona zostałaby pominięta w testamencie, mogłaby ubiegać się chociażby o zachowek.

Sytuacja komplikuje się, jeśli mimo braku testamentu, inne osoby roszczą sobie prawo do majątku. W takim przypadku będą musiały udowodnić swoje prawa przed sądem. Nieoceniona będzie wtedy pomoc dobrego adwokata od spadków i prawa rodzinnego. Wiele kancelarii oferuje swoją pomoc online, dzięki czemu można szybciej uzyskać odpowiedź i wsparcie adwokata. Pełnomocnik zajmie się wszelkimi formalnościami i będzie reprezentował klienta przed sądem. Ważne, aby skontaktować się z kancelarią prawniczą, która posiada doświadczenie w podobnych sprawach – tylko wtedy możemy liczyć na zakończenie sprawy po naszej myśli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*