Kiedy i jak uszczelnić okna?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio uszczelnione okna gwarantują nie tylko komfort, ale również niskie koszty ogrzewania naszego domu, czy też mieszkania. Wybór preparatu do uszczelniania nie jest skomplikowany, niemniej jednak należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przygotowanie okiennic powinno mieć miejsce latem, aby miejsce, w którym żyjemy było przygotowane na nadejście wietrznej jesieni, czy mroźnej zimy.

Odpowiednie uszczelnienie okien to jedno z zadań, które powinna wykonać ekipa budowlana, wynajęta do wykończenia domu, czy mieszkania. Fachowcy muszą być odpowiednio wykwalifikowani, aby dobrać wysokiej jakości materiały. Jeżeli użytkujemy okna już kilka lat zauważymy, że zaczęły one przepuszczać chłodne powietrze, powinniśmy rozważyć uszczelnienie okien najpóźniej wczesną jesienią, aby odpowiednio przygotować się na nadejście zimy.

Jaki preparat do uszczelniania okien wybrać?

Uszczelka do okien nie jest drogim produktem, niemniej jednak należy zdać sobie sprawę, że czasami potrzeba więcej niż jednego preparatu. Wszystko to zależy od rozmiaru szczelin i ich umiejscowienia. Każdy preparat wykorzystywany do uszczelniania okien, niezależnie od tego, czy jest to pianka poliuretanowa, klej montażowy czy silikon, należy precyzyjnie nanosić specjalnym wyciskaczem ręcznym. Na rynku można znaleźć także drogie urządzenia wyposażone w akumulatory, które sprawdzają się przy większych inwestycjach, a w warunkach domowych stają się jedynie zbędnym wydatkiem. Oferuje je m.in.Grupa Magnum.

W przypadku pojedynczej szczeliny idealnie nadaje się silikon bezbarwny, który po naniesieniu nie rzuca się w oczy. Tego typu preparat idealnie sprawdzi się w miejscu łączenia parapetu z ramą okienną. Silikonem można uszczelnić także miejsce połączenia ramy okiennej z szybą. Innym preparatem, który można polecić jest klej montażowy, idealnie współpracujący z metalem, szkłem, czy plastikiem. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy uszczelnić plastikowe okna.

Pianka poliuretanowa, pełniąca rolę termoizolatora oraz tłumiąca hałas, idealnie sprawdza się podczas uszczelniania ramy okiennej i ściany. Tego typu pianki są odporne na działanie niskich temperatur, dzięki czemu można je wykorzystywać również na zewnątrz. Warstwy pianki poliuretanowej mają z reguły grubość od 0,5 cm do 4 cm, dzięki czemu idealnie wypełniają szczeliny i ubytki w konstrukcji okien. Należy jednak pamiętać, aby szczeliny wypełniać częściowo – pianka zasychając rozpręża się i zwiększa swoją objętość. Jednorazowe wypełnienie całej szczeliny może doprowadzić do zniszczeń i pęknięć ramy. Piankę poliuretanową stosuje się zarówno od strony wewnętrznej, jak i na zewnątrz.

Ostatnią popularną opcją jest wykorzystanie uszczelek do okien. W ofertach handlowych można znaleźć wiele rodzajów uszczelek, które znajdą zastosowanie, zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i drewnianych:

– silikonowe – odporne na wahania temperatur od -40 do 100 stopni, ich elastyczność sprawia, że nadają się zarówno do uszczelniania okien plastikowych, jak i drewnianych,

– poliuretanowe – proste w nakładaniu, najczęściej w formie samoprzylepnej, sprawdzają się w przypadku niedużych nieszczelności, są odporne na uszkodzenia i – niskie temperatury,

– na bazie PCV – tańsze niż silikonowe, odznaczają się krótką żywotnością i brakiem elastyczności (rozwiązanie jednosezonowe, doraźne),

– EPDM – wytworzone z tworzywa EDPM, posiadają dodatkową komorę powietrza, są elastyczne i wytrzymałe na działanie temperatur od -50 do 120 stopni.

Jak samodzielnie uszczelnić okno?

Niemalże każda uszczelka do okien, nawet ta najlepszej jakości, zacznie po pewnym czasie ulegać zniszczeniom, straci elastyczność i zacznie odpadać. Stare uszczelki najlepiej usunąć nożykiem, czy też skrobakiem. Niemniej jednak część z nich może być tak zniszczona, że będzie można je usunąć ręcznie. Następnie należy oczyścić powierzchnię, która znajduje się pod uszczelką – do tego należy wykorzystać dostępne na rynku detergenty, czy spirytus. Wybierając odpowiednią uszczelkę do okien należy zwrócić uwagę na jej rozmiar i kształt. Uszczelka bowiem powinna pasować do szczelin i w najlepszym wypadku odznaczać się takimi samymi wymiarami, jak poprzednia.

Naklejając samodzielnie uszczelkę okienną, najwygodniej będzie użyć uszczelek samoprzylepnych. Przed naklejeniem taśmy należy usunąć kurz, starą farbę i tłuste zabrudzenia. Naklejanie uszczelki rozpoczyna się dopiero po wyschnięciu całej powierzchni. Należy również unikać nakładania uszczelek w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, które doprowadzić mogą do zbyt szybkiego wyschnięcia kleju. Uszczelki nakleja się pomiędzy ramą wewnętrzną, a ościeżnicą (naklejenie uszczelki pomiędzy ramą zewnętrzną, a ościeżnicą powoduje gromadzenie się wilgoci we wnętrzu okna, co prowadzi do szybszego uszkodzenia konstrukcji drewnianych). Przed naklejeniem uszczelki należy dokładnie sprawdzić jej rozmiar – uszczelka nie może utrudniać zamykania skrzydła okiennego i powinna być idealnie dopasowana do rozmiaru nieszczelności.

Uszczelniając okna silikonem należy nanieść cienką, równomierną warstwę pokrywającą wszystkie nieszczelności. Po wyrównaniu i wyschnięciu warstwy uszczelniającej nadmiar silikonu należy odciąć nożykiem. Następnie należy poczekać do pełnego wyschnięcia uszczelniacza (około 24h). W tym czasie nie można otwierać okien. Należy również nie dopuścić do kontaktu uszczelniacza z wodą.

Podsumowując, sam proces uszczelniania okien nie jest skomplikowany, niemniej jednak należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Okna uszczelnia się najpóźniej wczesną jesienią, dobierając najlepsze rozwiązanie do rozmiaru i typu szczelin, które w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*