Jakie jest zastosowanie łożysk w przemyśle?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W wielu maszynach oraz urządzeniach wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu ma miejsce ruch obrotowy konkretnego elementu względem innego. Aby uniknąć starcia oddziałujących na siebie części, konieczne jest zastosowanie łożyska. Jest ono odpowiedzialne za podtrzymywanie wału albo innego elementu mechanizmu i jednoczesne przenoszenie na całość konstrukcji wszelkich sił. Najpopularniejsze są łożyska toczne (m.in. kulkowe, walcowe, stożkowe i baryłkowe), które posiada w swojej szerokiej ofercie ta firma: http://www.nemra.pl/oferta/lozyska/lozyska-toczne/.

Elementy, którym nie są straszne żadne obciążenia 

Łożyska są tworzone z materiału charakteryzującego się dużą odpornością na ścieranie i korozję, ponadprzeciętną wytrzymałością zmęczeniową oraz doskonałym przewodnictwem cieplnym. Dlatego też są montowane zarówno w prostych, jak i zaawansowanych maszynach przemysłowych. Najczęściej stosuje się modele toczne – stosunkowo ciche i nieskomplikowane w budowie, ale jednocześnie praktyczne i uniwersalne. Składają się z dwóch pierścieni, między którymi znajduje się konkretny element toczny. Wersje kulkowe ze względu na nierozłączną konstrukcję i dużą precyzję wykonania umieszcza się zazwyczaj we wszelkiego rodzaju silnikach elektrycznych i urządzeniach pracujących na wysokich obrotach (obciążenia osiowe i promieniowe). Z kolei wersje walcowe są powszechnie używane w walcarkach oraz obrabiarkach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z funkcjonowaniem na ogromnych prędkościach i przyspieszeniach. Łożyska stożkowe są natomiast przeznaczone głównie do przenoszenia obciążeń poprzecznych i wzdłużnych (branża motoryzacyjna, górnicza, lotnicza, włókiennicza itp.).

Wyróżniamy jeszcze modele igiełkowe i baryłkowe. Te pierwsze wykorzystuje przemysł lekki i precyzyjny (np. urządzenia AGD), drugie zaś – przemysł ciężki i transportowy (maszyny wielkogabarytowe). Jeśli poszukujemy takich części jak łożyska Szczecin jest miastem, w którym działa duża firma zajmują się ich sprzedażą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*