Jak szybko wyleczyć ranę?

W przypadku zranienia najważniejszą kwestią jest ocena urazu. Jeśli rana jest głęboka i rozległa a zatamowanie krwi trudne, niezbędna może się okazać pomoc specjalisty i założenie szwów. Jeśli jednak do zranienia doszło na przykład z powodu upadku lub skaleczenia się kuchennym nożem, a uraz jest stosunkowo niewielki, z powodzeniem poradzimy sobie sami, pamiętając o kilku podstawowych zasadach.

  1. Dezynfekcja – to zawsze podstawa w gojeniu każdej rany. Można użyć środków w sprayu takich jak Octenisept, przepłukać ranę solą fizjologiczną lub woda utlenioną. Unikajmy środków na bazie spirytusu, które mogą niepotrzebnie podrażnić skórę i spowodować ból, a także spowolnić gojenie. Jeśli rana jest szczególnie brudna, na przykład po upadku w błocie, warto rozważyć udanie się po zastrzyk przeciwtężcowy
  2. Opatrunek – prawidłowo założony powinien zabezpieczać ranę przed dostępem brudu i kurzu oraz zatamować krew. W miarę możliwości dajmy skórze również możliwość oddychania poprzez wietrzenie bez opatrunku, jeśli rana już nie krwawi.
  3. Środki przyspieszające gojenie – jednym z najszybciej działających a naturalnych środków jest arnika, stosowana w formie żelu lub maści, ale spotykana również w postaci zasypki. Jej właściwości wykorzystywano do leczenia osób po rozległych urazach skóry wywołanych np. oparzeniami w czasie pożarów. Obecnie dostępna jest w licznych preparatach aptecznych bez recepty.

W każdym przypadku ranę powinno się obserwować, aby nie dopuścić do zakażenia. Opuchlizna lub wyciek ropny powinny być dla nas sygnałem do udania się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − dwa =