Jak powstaje whisky?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekskluzywna whisky to szlachetny alkohol, którego proces powstawania nie jest prosty. Dzieli się na kilka etapów, a każdy z nich charakteryzuje się przejrzystymi zasadami. Oto podstawowe fazy produkcji tego trunku.

Słodowanie

Proces ten odbywa się w pomieszczeniach zwanych słodowniami, w których panuje odpowiednio stale utrzymana temperatura oraz wilgotność. Polega on na namoczeniu ziaren jęczmienia, by te mogły zacząć kiełkować. Podczas kiełkowania zawarta w ziarnach skrobia zamienia się w cukry, będące późniejszą pożywką dla drożdży.

Suszenie

Po wykiełkowaniu jęczmień należy wysuszyć. Do tego celu wykorzystywany jest torf lub gorące powietrze. Dzięki użyciu torfu whisky uzyska charakterystyczne dymne i wędzone nuty. Suszenie z użyciem gorącego powietrza natomiast sprawi, że gotowy trunek będzie nieco delikatniejszy zarówno w smaku, jak i aromacie.

Zacieranie

W tej fazie wysuszony jęczmień jest mielony i zalewany gorącą wodą, by powstałe w procesie słodowania cukry mogły się rozpuścić. Otrzymany płyn z miału jęczmiennego nazywany jest brzeczką.

Fermentacja

Wcześniej otrzymana brzeczka umieszczana jest w kadziach fermentacyjnych, do których dodawane są również drożdże zamieniające cukier na alkohol.

Destylacja

Do tak zwanych alembików przelana zostaje odsączona brzeczka. Kolejno podgrzewa się ją, a uzyskany wcześniej alkohol ulega odparowaniu, schłodzeniu i skropleniu. Ta czynność powtarzana jest w kilku kolejnych alembikach, by finalnie otrzymać destylat o mocy 96%, który po rozcieńczeniu do około 60% przelewany jest do beczek na czas leżakowania. Charakterystyczna dla Szkocji jest destylacja podwójna, natomiast dla Irlandii potrójna.

Leżakowanie

Rozcieńczony destylat leżakuje w dębowych beczkach minimum 3 lata. W ciągu tego czasu nabiera swych szczególnych właściwości smakowych i zapachowych. Inaczej proces ten nazywany jest maturacją lub dojrzewaniem. Wielu producentów whisky świata sięga po beczki po wzmacnianych winach i do nich właśnie przelewa trunek. Dzięki temu dodatkowo zyskuje on wyjątkowe bogactwo aromatów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*