Na spławikowych zawodach wędkarskich, wędkarze najczęściej używają tak zwanych tyczek wędkarskich. Czym różni się taka tyczka od wędek używanych przez wędkarzy amatorów? Amatorzy najczęściej łowią na wędkę wyposażoną w przelotki oraz kołowrotek. Żyłka nawinięta na kołowrotek przychodzi następnie wzdłuż wędki przez tak zwane przelotki a na jej końcu mamy zamontowany przypon z ciężarkami, haczykiem i przynętą. Wędkarz zarzuca przynętę w taki sposób, że żyłka rozwija się z kołowrotka podążając za ruchem ręki wędkarza w trakcie wyrzutu przynęty. Wędka ma zazwyczaj 2-3 metry długości, a dzięki kołowrotkowi i ciężarkom można przynętę zarzucić na kilkanaście metrów (lub więcej w przypadku cięższych przynęt, łowienia z gruntu lub na spinning).
Tymczasem tyczki wykorzystywane w trakcie zawodów wędkarskich to wędki o długości od kilku do kilkunastu metrów. Tyczka wędkarska nie ma przelotek, nie używa się także do niej kołowrotka. Aby umieścić przynętę w miejscu przeznaczenia musimy operować takim długim kijem. Na końcu tyczki mocowany jest kilku lub kilkunastometrowy fragment żyłki ze spławikiem oraz przyponem i przynętą, czyli tzw. zestaw.
Taki zestaw mocuje się na czubku tyczki w taki sposób aby umożliwić bardzo szybko jego zmianę w sytuacji gdy zaistnieje taka potrzeba. Większość wędkarzy w trakcie zawodów wykorzystuje nawet kilka takich zestawów. Jeżeli chcemy zmienić nieco sposób połowu zmieniamy po prostu zestaw na lżejszy lub cięższy. Połów taką tyczkę wymaga oczywiście odpowiedniej wprawy w manewrowaniu tak długim kijem wędkowym. Wyciągnięcie jednak ryby z wody i ponowne zarzucenie takiego zestawu doświadczonemu wędkarzowi zajmuje dosłownie kilka chwil – są to dosłownie dwa ruchy ramienia. Całość trwa więc dużo krócej niż wykonanie tych samych czynności za pomocą zwykłej wędki wyposażonej w kołowrotek.
Artykuł napisany we współpracy ze sklepem Sezon na leszcza, w którym znajdziesz profesjonalny sprzęt wędkarski.
Interesują Ciebie kołowrotki penn jest renomowanym producentem. Sprawdź ofertę w sklepie Sezon na leszcza.