Jak łowić na tyczkę wędkarską?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na spławikowych zawodach wędkarskich, wędkarze najczęściej używają tak zwanych tyczek wędkarskich. Czym różni się taka tyczka od wędek używanych przez wędkarzy amatorów? Amatorzy najczęściej łowią na wędkę wyposażoną w przelotki oraz kołowrotek. Żyłka nawinięta na kołowrotek przychodzi następnie wzdłuż wędki przez tak zwane przelotki a na jej końcu mamy zamontowany przypon z ciężarkami, haczykiem i przynętą. Wędkarz zarzuca przynętę w taki sposób, że żyłka rozwija się z kołowrotka podążając za ruchem ręki wędkarza w trakcie wyrzutu przynęty. Wędka ma zazwyczaj 2-3 metry długości, a dzięki kołowrotkowi i ciężarkom można przynętę zarzucić na kilkanaście metrów (lub więcej w przypadku cięższych przynęt, łowienia z gruntu lub na spinning).

Tymczasem tyczki wykorzystywane w trakcie zawodów wędkarskich to wędki o długości od kilku do kilkunastu metrów. Tyczka wędkarska nie ma przelotek, nie używa się także do niej kołowrotka. Aby umieścić przynętę w miejscu przeznaczenia musimy operować takim długim kijem. Na końcu tyczki mocowany jest kilku lub kilkunastometrowy fragment żyłki ze spławikiem oraz przyponem i przynętą, czyli tzw. zestaw.

Taki zestaw mocuje się na czubku tyczki w taki sposób aby umożliwić bardzo szybko jego zmianę w sytuacji gdy zaistnieje taka potrzeba. Większość wędkarzy w trakcie zawodów wykorzystuje nawet kilka takich zestawów. Jeżeli chcemy zmienić nieco sposób połowu zmieniamy po prostu zestaw na lżejszy lub cięższy. Połów taką tyczkę wymaga oczywiście odpowiedniej wprawy w manewrowaniu tak długim kijem wędkowym. Wyciągnięcie jednak ryby z wody i ponowne zarzucenie takiego zestawu doświadczonemu wędkarzowi zajmuje dosłownie kilka chwil – są to dosłownie dwa ruchy ramienia. Całość trwa więc dużo krócej niż wykonanie tych samych czynności za pomocą zwykłej wędki wyposażonej w kołowrotek.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem Sezon na leszcza, w którym znajdziesz profesjonalny sprzęt wędkarski.

Interesują Ciebie kołowrotki penn jest renomowanym producentem. Sprawdź ofertę w sklepie Sezon na leszcza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*