Dlaczego warto kupować rękodzieło?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesny rynek to w głównej mierze przepych i sztampa. Dotyczy to wszystkich możliwych dziedzin od mebli i dekoracji po artykuły odzieżowe. Wybierając podstawowe wyposażenie jak filiżanki czy kubki Bolesławiec będący kolebką polskiej ceramiki będzie lepszym wyborem niż popularne przedsiębiorstwa, których asortyment znajdziemy w prawie każdym domu. Dlaczego warto kupować rękodzieło?

Mniej znaczy więcej

W natłoku napływającej i zalewającej rynek produkcji chińskiej trudno o wyjątkowe przedmioty. Masowe wytwórstwo sprawia, że otaczają nas schematyczne i powtarzalne na każdym kroku obiekty. Dodatkowo jest to wielokrotnie podyktowane ciężką i wielogodzinną pracą ludzi na granicy wyzysku. Warto więc powrócić do dawnych zwyczajów i wybierać te wyroby, których wykonanie wymaga zaangażowania i umiejętności twórcy. Rękodzieło jest pojęciem bardzo szerokim obejmującym różnorodne dziedziny, jednak to, co charakteryzuje wszystkie tego rodzaju wytwory to walory artystyczne. Ten aspekt nie ma szczególnego znaczenia w szeroko pojętym przemyśle.

W tradycyjnych ośrodkach jak Bolesławiec ceramika wyrabiana jest zgodnie z XIX-wiecznymi zasadami, a ozdabianie uwarunkowane jest przez czynnik ludzki. Ręcznie malowaną zastawę wyróżnia niepowtarzalność i niezwykła estetyka. Z tego tworzywa wykonywana jest również biżuteria, którą po konsultacji z artystą można personalizować, wybierając kolor lub motyw czego nie umożliwiają nam znane sieciówki.

Kontakt z drugim człowiekiem to kolejny czynnik wyróżniający ten sposób działalności, ponieważ ma on miejsce nie tylko na gruncie świadomości, że dana rzecz została wykonana ludzką ręką, ale także zupełnie bezpośrednio ze względu na upowszechnianie się targów i imprez o tej tematyce. Dzięki takim wydarzeniom możemy przyjrzeć się bliżej procesom twórczym i poznać ich wykonawców. Decydując się na zakup produktu rzemieślniczego mamy gwarancję jego unikalności.

Alternatywne formy zyskują coraz większą popularność i są kontrą dla powszechnego konsumpcjonizmu. Drobna wytwórczość czasem opacznie przypisywana jest wyłącznie sztuce ludowej, jednak to określenie zawęża faktyczne obszary jej zasięgu. Większość osób zajmujących się rękodziełem to ludzie nader kreatywni z pasją wykonujący swoje dzieła. Warto wspierać takie jednostki także na gruncie finansowym poprzez zakup tych przedmiotów, ponieważ są one solidnie, nietuzinkowo i z sercem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*