POChP, astma i inne choroby płuc są powszechne, a niektóre mogą być śmiertelne. Ale są zabiegi, które mogą pomóc zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia.
Śródmiąższowa choroba płuc (ILD) odnosi się do grupy przewlekłych warunków, które uszkadzają pęcherzyki płucne, małe worki powietrzne, w których tlen jest wymieniany na dwutlenek węgla. Zapalenie w ILD powoduje bliznowacenie, co utrudnia płucom prawidłowe rozprężenie. Jeśli cierpisz na ILD, Twój lekarz może określić ją jako chorobę restrykcyjną. Dzieje się tak dlatego, że płuca są sztywniejsze niż normalnie z powodu bliznowacenia.
Istnieje wiele rodzajów ILD, w tym:
a) COPD (przewlekła obturacyjna choroba płuc) – obejmuje to rozedmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Rozedma płuc występuje, gdy worki powietrzne w płucach pękają i uwalniają nadmiar dwutlenku węgla do krwiobiegu (hiperkapnia). Przewlekłe zapalenie oskrzeli charakteryzuje się zapaleniem dróg oddechowych, które powoduje nagromadzenie śluzu i trudności w oddychaniu.
b) Astma – osoby z astmą mają zwężone małe rurki (oskrzela), które przenoszą powietrze do płuc – powoduje to świszczący oddech lub duszności podczas ćwiczeń.
Choroby śródmiąższowe płuc uszkadzają tkanki, które wyściełają worki powietrzne w płucach. Uszkodzenia te mogą powodować bliznowacenie i stan zapalny, co utrudnia dopływ tlenu do płuc. Dotknięte obszary stają się z czasem sztywniejsze i mniej elastyczne, powodując zmęczenie i duszności podczas ćwiczeń lub wchodzenia po schodach. Objawy często nasilają się z czasem i mogą zagrażać życiu, jeśli nie są leczone lub są leczone niewłaściwie.
Osoby chcące się dokształcić w zakresie chorób śródmiąższowych płuc i w kwestii ich leczenia, mogą się udać na poszczególny kurs na stronie https://csmiwum.pl/kursy/od-zwloknienia-do-wloknienia-11122021/.