Każdej kobiecie przydają się umiejętności związane z dopasowaniem odzieży do swojej sylwetki. Czasem trzeba skrócić sukienkę albo zwęzić bluzkę. Panie korzystają więc często z krótkich kursów krawieckich, gdzie uczą się podstawowych czynności w tym zakresie. Ale żeby zostać zawodową krawcową lub krawcem, potrzebne jest szersze poznanie zasad kroju i szycia. Niezbędny jest też profesjonalny sprzęt i różne akcesoria pomocnicze.
Na użytek domowy wystarczy proste urządzenie z możliwością wykonywania podstawowych ściegów. Dla zawodowych krawców, szczególnie jeśli wytwarzają oni odzież z grubszych tkanin takich jak dżins flausz albo inne gatunki wełny, potrzebna jest elektryczna maszyna do szycia; mocna i niezawodna. Musi się ona również sprawdzać przy szyciu cienkich i delikatnych materiałów – jedwabiu, tiulu, czy rozciągliwej dzianiny. Dostosowanie nacisku do grubej lub śliskiej tkaniny umożliwia regulacja stopki. Maszyny do szycia z regulacją docisku stopki są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Mają opcję wyboru różnorodnych ściegów – prostych, ozdobnych i owerlokowych, a także do obszywania dziurek na guziki. Dowolne funkcje ustawia się za pomocą programatora.
Przy tworzeniu szablonów i wykrojów niezbędny jest zestaw nożyczek krawieckich z dobrze wyszlifowanymi ostrzami. Większe posłużą do cięcia sztywniejszych materiałów, a mniejsze do precyzyjnego wykańczania detali. Profesjonalny krawiec musi też zaopatrzyć się w różnokolorowe nici, aby wszystkie szwy były jak najmniej widoczne. Grubsze i cieńsze igły do maszyny znajdują się w zestawie, ale warto również mieć pod ręką igły do ręcznego fastrygowania i dużą ilość szpilek. Kreda krawiecka pozostawiająca na tkaninie trwałe ślady wyszła już z użycia. Zastąpiły ją pisaki, których zaznaczenia szybko znikają. Dobra maszyna do szycia i komplet akcesoriów to nieodzowne wyposażenie profesjonalnego krawca.