Typy projektorów – od czego zależy wybór każdego z nich?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Projektory występują w szerokim zakresie konstrukcji, z których każda ma inne możliwości i cechy.

Projektory krótkoogniskowe

Projektory krótkoogniskowe są wykorzystywane w zastosowaniach, w których projektor musi być umieszczony blisko ekranu. Ten typ projektora ma krótką ogniskową, co oznacza, że może łatwo wytworzyć obraz, który jest wystarczająco duży, aby wypełnić ścianę lub sufit. Projektor krótkoogniskowy jest idealny do klas i sal konferencyjnych, ponieważ nie wymaga dużo miejsca; jednak obrazy produkowane przez ten typ projektora mają tendencję do bycia mniejszymi niż obrazy produkowane przez inne typy projektorów.

Projektory LCD

Najpopularniejszym typem jest projektor LCD, który wykorzystuje technologię ciekłokrystaliczną (LCD) do wyświetlania obrazów na ekranie. Projektory LCD mogą być używane do rozrywki domowej i prezentacji biznesowych. Są małe, przenośne i niedrogie, co czyni je dobrym wyborem dla prezentacji w dużych pomieszczeniach lub zastosowań, w których ważna jest mobilność. Jednak mają one tendencję do mniejszej jasności niż inne typy projektorów.

Projektory DLP (Digital Light Processing)

To kolejny popularny wybór dla użytkowników biznesowych, którzy potrzebują wysokiej jakości obrazu w przystępnej cenie. Projektory DLP wykorzystują maleńkie lusterka, które kierują światło z lampy przez czujnik obrazu w celu wytworzenia obrazu na ekranie. Projektory DLP są w stanie wyświetlać ostre obrazy w wysokich rozdzielczościach, nie wymagając przy tym wielu czynności konserwacyjnych, ponieważ w systemie nie ma żadnych ruchomych części poza lampą, która wytrzymuje do 10 000 godzin, zanim trzeba ją wymienić.

Projektory LBS

Projektory ze skanowaniem wiązki laserowej (LBS) wykorzystują lasery zamiast lamp do tworzenia obrazów na ekranach; są one w stanie wytwarzać niezwykle jasne obrazy, a także obrazy o wysokiej rozdzielczości, które w niektórych przypadkach mogą przekraczać jakość HDTV. Projektory LBS mają doskonałe współczynniki kontrastu i mogą wyświetlać niezwykle ciemne czernie, jak również jasne biele; jednakże projektory LBS są drogie i wymagają więcej konserwacji niż projektory DLP lub LCD.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*