Typy i rodzaje cegieł elewacyjnych i do wystroju wnętrz

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znany od czasów starożytnych w Babilonie i Egipcie materiał budowlany wraca do łask i znajduje szerokie zastosowanie w XXI wieku. Mowa o cegle, która ostatnimi czasy stała się wiodącym trendem w wystroju wnętrz i nie tylko.

Cegłę można podzielić zależnie od typu zastosowania na:

– zewnętrzną wykorzystywaną na elewację nie wymagającą zabezpieczenia,

– zewnętrzną wykorzystywaną do budowy murów, które zabezpieczone są np. tynkiem,

– wewnętrzną, mającą zastosowanie w aranżacji wnętrz.

Podział ze względu na rodzaj użytego materiału

cegła klinkierowa – ma dobre właściwości mechaniczne i niską nasiąkliwość poniżej 10%, dzięki czemu stosowana jest w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Jest niepalna i nie traci koloru pod wpływem światła. Szczególnie upodobanie znalazła cegła czerwona klinkierowa w krajach Beneluksu, gdzie występują całe osiedla identycznych domków,

– cegła licowa – produkowana podobnie jak cegła klinkierowa, jednak posiadająca nieco gorsze parametry,

– cegła silikatowa (piaskowo – wapienna) – powstaje w połączenia wapna i piasku w wysokiej temperaturze i odpowiednio wysokiemu ciśnieniu. Mimo większej niż cegła klinkierowa nasiąkliwości niegroźna im jest erozja biologiczna z powodu zasadowego odczynu jaki daje zastosowane wapno,

– cegły betonowa – jak sama nazwa wskazuje wykonane z betonu mają dobre parametry mechaniczne. Dostępne na rynku w całej palecie kolorów podobnie jak kostka brukowa.

Dobór cegły zależy od zastosowania i warunków na jakie będzie narażona, lub rodzaju aranżacji. Materiał ten świetnie wzbogaca wnętrze nadając mu odpowiedni klimat. Cegła czerwona znajdzie świetne zastosowanie w kuchni jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy meblami. Cegła czarna stanowić będzie świetne tło dla jasnych kompozycji, które chcemy uwidocznić bardziej poprzez kontrast.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*