Testy używane do diagnozowania koronawirusa

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dobie koronawirusa należy zachowywać szczególną ostrożność. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, bądź wątpliwości należy zachować spokój i poddać się szczegółowej diagnostyce medycznej. Do badania można wykorzystywać różnorodne sposoby rozpoznania SARS-CoV-2. Informacje umieszczone na https://www.argenta.com.pl/ mogą pomóc we wstępnej ocenie stanu zdrowia. Pełnią one również funkcję wspomagającą personel, aby pokierować potencjalnych pacjentów na odpowiednie procedury medyczne.

Genetyczne testy – molekularne

Jest to przodujące badanie, rekomendowane przez WHO. Polega ono na pobraniu wymazu nosowo-gardłowego lub próbki śliny. Określane jest jako badanie podstawowe, które umożliwia wykrycie RNA koronawirusa w próbce otrzymanej od pacjenta. Testy molekularne charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak czasem wymagają powtórzenia. Kolejną ich wadą jest długi czas oczekiwania sięgający kilkudziesięciu godzin. Zdarza się, że konieczne jest pobranie próbki z moczu, kału lub też krwi.

Testy immunologiczne – serologiczne

Są to testy zdecydowanie szybsze i prostsze w wykonaniu. Celem ich realizacji, pobiera się krew od pacjenta i wykrywa przeciwciała koronawirusa (które pojawiają się nawet po kilku tygodniach od zakażenia). Osoby, które już przeszły przez Covid-19 stają się seropozytywne. Oznacza to, iż ich organizm już chorobę przeszedł. Jest to forma testu uzupełniającego.

Testy antygenowe

Specyfika ich działania polega na wykrywaniu białek koronawirusa w pobranym wymazie nosowo-gardłowym. Nie jest do końca znana czułość tej metody, jednak czas wykonania to zaledwie kilkadziesiąt minut. Wykrywalne jest jedynie białko wirusa, lecz nie jego gen. Wówczas możliwe staje się wskazanie czy badana osoba jest całkowicie zdrowa, czy też choruje/chorowała na SARS-CoV-2.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*