Stabilizatory napięcia – dla bezpiecznego działania układu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stabilizatory utrzymują napięcie stały, niezależnie od stopnia obciążenia układu lub występujących skoków napięcia. Dzięki temu osłaniają różne elementy elektroniczne znajdujące się na wyjściach sieci. Ochronę gwarantuje wsteczne sprzężenie ujemne, w oparciu o którą działają niemal wszystkie stabilizatory.

Stabilizatory napięcia – najważniejsze funkcje i zastosowanie 

Głównym zadaniem pełnionym przez stabilizatory napięcia jest regulacja napięcia, eliminowanie skoków i utrzymywanie go na stałym poziomie. Występowanie wahań w napięciu jest powszechne, dlatego też określa się je poprzez podanie granic lub zakresów. Dzięki ustabilizowaniu napięcia w sieci, poszczególne urządzenia będą pracować stabilniej, a ich ryzyko ich uszkodzenia zostanie obniżone.

Stabilizator napięcia stosuje się w różnych miejscach. Wykorzystywany jest w instalacjach budynkowych, szczególnie tych narażonych na wahania i awarie. Ponadto stabilizatory wykorzystywane są w konkretnych urządzeniach – na przykład audio i audio-video. Szeroko stosowane są także w przemyśle. 

Rodzaje oferowanych stabilizatorów napięcia 

Dostępne stabilizatory można podzielić na trzy główne grupy: liniowe, impulsowe oraz LDO (low drop out). Stabilizatory liniowe są najczęściej stosowane. Ich zadaniem będzie stabilizacja napięcia między źródłem zasilania a odbiornikiem. Urządzenia impulsowe wytwarzają wyższe stabilne napięcie wyjściowe, wykorzystując w tym celu zjawisko samoindukcji. Stabilizatory LDO to natomiast urządzenia wykorzystujące różnicę w napięciu między wejściem a wyjściem i nadają się przede wszystkim do pracy ciągłej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*