Rodzaje giętarek – w jakich branżach są one wykorzystywane?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Giętarka to urządzenie przeznaczone stricte do gięcia wzdłużnego rozmaitych elementów metalowych. Umożliwia ono bezproblemowe formowanie rur, blach, prętów i innych obiektów do konkretnego kształtu (zgodnie z zapotrzebowaniem). Na rynku są dostępne modele zróżnicowane pod względem parametrów użytkowych. Wyjątkowo funkcjonalne i uniwersalne egzemplarze posiada w swoim asortymencie specjalistyczny sklep internetowy, który znajdziemy pod adresem https://e-hak24.pl/warsztat/narzedzia-reczne/gietarki.

Duże znaczenie ma budowa sprzętu

Giętarki znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w zakładach przemysłowych i profesjonalnych warsztatach, choć okazują się też przydatne w warunkach domowych. Najprostsze i jednocześnie najtańsze w eksploatacji są zdecydowanie modele prasowe, składające się ze stołu roboczego i prasy hydraulicznej. Za ich pomocą dociska się rurę lub dowolny profil stalowy, co skutkuje uzyskaniem pożądanego kształtu. Z powodu niskiej powtarzalności i stosunkowo małej precyzji nadają się do obróbki elementów o nieskomplikowanych łukach, gdzie idealny przekrój nie jest wymagany. Na uwagę zasługują również modele rolkowe, pozwalające na łatwe osiąganie różnych promieni gięcia. Służą głównie do formowania długich rur montowanych w systemach grzewczych i chłodniczych. Oto pozostałe popularne rodzaje giętarek:

– matrycowe – w tym przypadku dany element jest przeciągany i dociskany przez matrycę (produkcja uchwytów, poręczy, ram, niewielkich detali konstrukcyjnych itp.),

– trzpieniowe – umożliwiają formowanie wąskich i problematycznych obiektów z metalu (branża lotnicza, motoryzacyjna, stoczniowa),

– indukcyjne – posiadają cewkę nagrzewającą materiał, co przekłada się na energooszczędność (komponenty grubościenne),

– CNC – sterowane numerycznie, przeznaczone do precyzyjnego zgniatania detali o zaawansowanych kształtach (przemysł meblowy, kosmonautyczny).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*