Jakie filtry w aucie sprawdzać regularnie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Filtry to niepozorne i niewielkie elementy każdego pojazdu, umiejscowione głównie w silniku. Mają one znaczący wpływ na pracę samochodu, dlatego należy je regularnie sprawdzać i w razie jakichkolwiek problemów wymieniać na nowe. Warto podkreślić, że nie jest to czynność zbyt skomplikowana ani droga, a mimo to wielu kierowców ją bagatelizuje, nie zdając sobie sprawy, że narażają w ten sposób własne zdrowie czy nawet życie.

Drobne elementy, od których zależy nasze bezpieczeństwo

Kluczową kwestią dla każdego posiadacza auta powinno być dbanie o jego podzespoły oraz poszczególne elementy, a także ich używanie zgodnie z przeznaczeniem. Tej zasadzie podlegają też najtańsze części samochodowe, czyli różnego rodzaju filtry – paliwa, powietrza, oleju oraz gazu. Oto ich krótka charakterystyka.

Filtry oleju – ich zadaniem jest wypłukiwanie i odprowadzanie różnych nieczystości powstałych w wyniku spalania. Przeważnie występują w postaci puszki i powinno się je zastępować nowymi zawsze wtedy, gdy następuje wymiana oleju.

Filtry powietrza – przepływa przez nie tysiące litrów powietrza w przeliczeniu na każdy litr paliwa, dlatego sprawność tego elementu ma tak ogromne znaczenie. Należy go regularnie kontrolować i wymieniać średnio co 20 000 kilometrów, ewentualnie przynajmniej raz w roku. Części te ma w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep, w tym m.in. sklep motoryzacyjny w Olsztynie.

Filtry paliwa – mają za zadanie odseparowywać nieczystości płynące wraz z paliwem w stronę silnika. Powinno się je wymieniać co około 100 000 km, gdyż źle filtrowane paliwo skutkuje szybszym zużywaniem się wtryskiwaczy.
Filtry gazu – elementy te odpowiadają za czystość paliwa, które trafia do układu wtryskowego. Warto je systematycznie sprawdzać i wymieniać co najmniej raz w roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*