Niezdolny pojazd do jazdy – jak się go pozbyć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zgodnie z polskim prawem, nawet pojazd, który nie porusza się po drogach, a jest zarejestrowany, musi posiadać ubezpieczenie OC. W przypadku braku wykupienia polisy, kierowca musi się liczyć z dużymi karami finansowymi. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można pozbyć się pojazdu, który nie jest zdolny do jazdy. Okazuje się, że nie jest to trudne i może w tym pomóc auto szrot Piłą.

Jak pozbyć się pojazdu?

Pojazd niesprawny technicznie, czyli wrak nie jest nikomu potrzebny do szczęścia. Taki samochód jest jedynie obciążeniem dla właściciela. Aby legalnie pozbyć się takiego samochodu, należy go oddać na złom, gdzie wrak zostanie poddany kasacji. Legalna kasacja pojazdów odbywa się na uprawnionych do tego złomowiskach. Na złomowisku musimy okazać dowód osobisty, a także dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Skup samochodów zobowiązany jest przyjąć pojazd z czytelnym numerem VIN, musi unieważnić tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. W punkcie kasacji właściciel pojazdu musi otrzymać zaświadczenie potwierdzające unieważnienie wymienionych elementów oraz złomowanie pojazdu. Punkt kasacji wysyła również potwierdzenie do wydziału komunikacji urzędu gminy lub miasta, w którym ostatnio był zarejestrowany pojazd.

Wyrejestrowanie pojazdu

Samo zezłomowanie auta to nie wszystko – z uzyskanymi dokumentami udajemy się do wydziału komunikacji urzędu gminy lub miasta, gdzie można dokonać wyrejestrowania pojazdu. Właściciel pojazdu ma na to maksymalnie 30 dni od daty zezłomowania. Jeśli w tym okresie mija termin składki OC, należy ją zapłacić i następnie ubiegać się o zwrot u ubezpieczyciela.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*