Nauka poprzez zabawę – jak zorganizować ją dziecku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie od dziś wiadomo, że w przypadku dzieci najlepsza nauka, to ta odbywająca się poprzez zabawę. Im młodsze dziecka, tym ta zasada jest wyraźniej zauważalna. Mając taką wiedzę, możemy dość łatwo zaplanować czego i w jaki sposób chcemy naszego dziecka nauczyć. Sztuka polega jedynie na takim doborze zabaw, w które będziemy mogli łatwo wpleść pożądane elementy. Będzie to wymagało od nas pewnej kreatywności, jednak bez trudu znajdziemy również gotowe narzędzia na rynku zabawek. Ich producenci prześcigają się w zaspokajaniu coraz wyższych oczekiwań współczesnych rodziców.

Czego konkretnie możemy użyć?

Proces uczenia dziecka poprzez zabawę nie wymaga wcale stosowania skomplikowanych, drogich zabawek edukacyjnych. Oczywiście na pewnym etapie rozwoju dziecka, one również spełnią swoją funkcję. Jednak tak naprawdę najlepsze efekty osiągniemy, stosując proste i tanie rozwiązania. Mówimy tu o zabawkach, które są znane od pokoleń. Dobry przykładem mogą być kolorowanki. Większość rodziców utożsamia je z nauką plastyki i podchodzi do nich po macoszemu, szczególnie jeśli sami nie wykazują zdolności w tym kierunku.

Tymczasem kolorowanki wyrabiają nie tylko zdolności manualne. Umożliwiają łatwą i przyjemną naukę rozpoznawania kolorów, rozwijają zmysł estetyczny, uczą rozpoznawania przedmiotów, zwierząt i ludzi np. baletnica kolorowanka.

Kolorowanki ułatwiają nawet wyjaśnianie bardziej abstrakcyjnych pojęć. Przykładem może być kolorowanka wiosna. Możemy za jej pomocą objaśnić dziecku, z czym wiąże się ta pora roku, po czym ją rozpoznać i jaką posiada kolorystykę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*