Ładowarki samochodowe – niezbędnik każdego kierowcy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wydajne ładowarki samochodowe na USB to nieocenieni kompani w trakcie podróży. Dzięki nim, wszystkie kompatybilne urządzenia będą zawsze naładowane.

Nowoczesne smartfony, tablety, smartwatche i inne urządzenia elektroniczne charakteryzują się wysoką wydajnością, która niestety wpływa na skrócenie czasu pracy baterii. Korzystanie z nawigacji, wykonywanie rozmów przez zestaw głośnomówiący i udostępnienie internetu to czynności wymagające dużej ilości energii. Z tego powodu użytkownicy muszą często ładować swoje urządzenia. Ładowarki samochodowe na USB to kompaktowe i praktyczne produkty, które umożliwiają uzupełnienia energii w jednym lub kilku urządzeniach w tym samym czasie. Jakie modele można znaleźć na rynku i na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego egzemplarza?

Kluczowe informacje o ładowarkach samochodowych

Popularne ładowarki instaluje się w gnieździe zapalniczki, która w zdecydowanej większości przypadków dostarcza prąd o napięciu 12 V lub 24 V. To pierwsza wytyczna, którą powinniśmy się kierować w trakcie wyboru konkretnego modelu. Dobra wiadomość w przypadku takich ładowarek samochodowych jest taka, że wybrane modele obsługują zarówno napięcie 12 V, jak i 24 V.

– Aby bezpiecznie uzupełniać energię w urządzeniach elektronicznych, ładowarka powinna być wyposażona w zabezpieczenie. Najczęściej spotykana ochrona eliminuje ryzyko przeciążenia, przepięcia i przegrzania urządzenia. Kontrola temperatury odbywa się poprzez wbudowany czujnik.

– Kolejną kwestią jest wydajność, czyli maksymalna moc z jaką ładowarka może uzupełniać energię w podłączonym urządzeniu lub urządzeniach. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku korzystania np. z nawigacji w telefonie, pomimo podłączonej ładowarki, ilość energii w ogniwie będzie taka sama lub nawet może się stopniowo zmniejszać.

– Podstawowe ładowarki samochodowe pozwalają na ładowanie jednego urządzenia. Bardziej rozbudowane modele oferują uzupełnienie energii w dwóch, a nawet trzech sprzętach jednocześnie.

Im wyższa moc ładowarki, tym należy spodziewać się szybszego ładowania. Oczywiście należy wziąć pod uwagę maksymalną moc z jaką ładowarka można uzupełniać energię w danym urządzeniu.

Ładowarki samochodowe – rodzaje

Obecnie większość topowych smartfonów, słuchawek bezprzewodowych, a nawet powerbanków obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Z tego powodu na rynku można znaleźć szeroki wybór ładowarek, działających właśnie w oparciu o tę technologię.

– Ładowarki samochodowe bezprzewodowe najczęściej montuje się na kratce nawiewu. Następnie przewód umieszcza się w gnieździe zapalniczki.

– Modele bezprzewodowe automatycznie rozpoczynają proces ładowania. Dodatkowo, boczne uchwyty samodzielnie dociskają telefon, dzięki czemu nie przesuwa się on w trakcie jazdy.

– Ładowarki samochodowe umożliwiające bezpośrednie podłączenie do paneli solarnych są wyposażone w specjalny przewód z gniazdem. Za ich pomocą możemy uzupełniać energię w urządzeniach dzięki promieniom słonecznym.

Na rynku można znaleźć także transmitery FM z wbudowanym modułem Bluetooth. To urządzenie pozwala na bezprzewodowe przesyłanie muzyki i rozmów telefonicznych m.in. ze smartfona do samochodowego zestawu audio. Wybrane modele mają również wbudowany slot na kartę pamięci.

Uniwersalne ładowarki samochodowe

Większość modeli ładowarek oferuje wyjście typu USB A. Część z nich jest kompatybilna z różnymi technologiami szybkiego ładowania. Warto pamiętać, że aby móc je w pełni wykorzystywać, podłączone urządzenie również musi wspierać tę technologię.

– Nowoczesne telefony, powerbanki, kamery sportowe, tablety i inne sprzęty są wyposażone w port USB typu C. Chcąc je ładować z maksymalną mocą, warto poszukać ładowarek, które obsługują ten standard. Wybrane ładowarki samochodowe są wyposażone zarówno w port USB typu A, jak USB typu C.

Z pozoru mało istotny, a w praktyce bardzo przydatny dodatek to dioda LED, która sygnalizuje proces ładowania. Jest to szczególnie przydatne w nocy. Kierowca nie musi rozpraszać się i zastanawiać czy w podłączonym urządzeniu jest uzupełniona energia, ponieważ widzi świecącą (bądź nie) diodę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*