Każda przekładnia powinna być wyposażona co najmniej w dwa koła łańcuchowe – jest to warunek konieczny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wspomnianego rozwiązania. Należy również zadbać o to, aby koła były odpowiednio uzębione i przepasane dopasowanym łańcuchem.
Wiele urządzeń i sprzętów wykorzystywanych na co dzień posiada w swoim wyposażeniu przekładnię. Przykładem może być tutaj rower, którego praca opiera się przede wszystkim na napędzie powstającym poprzez wzajemną pracę kół łańcuchowych i łańcucha. Podczas nacisku na pedały zęby kół łańcuchowych zazębiają się z ogniwami łańcucha, dzięki czemu powstaje napęd. Można więc stwierdzić, że koła łańcuchowe stanowią środek służący do przenoszenia mocy. W zależności od indywidualnych potrzeb urządzenia, w którym stosowane są przedmiotowe koła łańcuchowe, można wykorzystać modele z piastą lub bez piasty.
Koła łańcuchowe wykonywane są ze stali – warto pamiętać, że stal lepszej jakości to gwarancja dłuższej, bezawaryjnej pracy urządzenia. Ważną kwestią jest również ilość zębów znajdujących się w kole oraz prawidłowo wykonana obróbka CNC. Przykłady dobrej jakości rozwiązań można znaleźć na https://sempolska.com.pl. Zastosowanie przekładni łańcuchowych pozwala niwelować gwałtowne szarpnięcia i poślizgi w pracy urządzeń mechanicznych. Co więcej, przedmiotowe rozwiązania są odporne na czynniki zewnętrzne, w tym atmosferyczne, ponadto nie wymagają wysokiego napięcia, stanowiącego dodatkowe obciążenie dla łożyska i wałów.