Co sprawdzić w motorze po zimie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed rozpoczęciem sezonu wiosennego należy koniecznie dokonać przeglądu technicznego motoru, bo jest to gwarancja jego późniejszego sprawnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że nie wystarczy naładować akumulator, ponieważ różne elementy układu kierowniczego, zawieszenia czy hamulcowego w trakcie zimy mogły ulec uszkodzeniu. Mowa tutaj m.in. o łożyskach, tulejach oraz świecach. Wszelkie niezbędne części, takie jak m.in. śruby, posiada w swojej bogatej ofercie np. w ten sklep internetowy: https://www.czesci-moto.pl/k191,dla-motocykla-akcesoria-sruby-srubki-nakretki.html.

Nie zapomnijmy o ogumieniu i wymianie płynów

Po zimie w motocyklu trzeba w pierwszej kolejności zweryfikować stan świec zapłonowych i dokonać regulacji zaworów – koniecznie według zaleceń producenta pojazdu. Oprócz tego niezbędne jest skontrolowanie łożyska główki ramy, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jeśli jest wyrobione, wówczas maszynę źle się prowadzi i często wpada ona we drgania (nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości). Z kolei w układzie zawieszenia koniecznie sprawdźmy stopień zużycia uszczelek i siłę tłumienia amortyzatorów, natomiast w układzie hamulcowym – stan klocków oraz tarcz. W razie potrzeby wymieńmy wszystkie te elementy na nowe.

Nie obejdzie się również bez weryfikacji zaworu paliwa, gaźnika, ogumienia (ciśnienie, uszkodzenia mechaniczne, głębokość bieżnika), baterii akumulatora (napięcie musi wynosić około 13,6 V), wszelkich urządzeń zasilanych elektrycznie, systemu klimatyzacji i oświetlenia. Na koniec rzućmy okiem na filtr powietrza, wymieńmy płyny eksploatacyjne, dokładnie obejrzyjmy ramę i karoserię, a także zamontujmy lusterka chromowane, gdyż odznaczają się dużą wytrzymałością i wyglądają stylowo. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*