Jakie zastosowanie ma laser w budownictwie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Precyzja w budownictwie ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Dlatego też docinanie na wymiar różnych elementów, które wykorzystywane są do konstrukcji domów i bloków mieszkalnych, jest bardzo ważne. W tym celu nie wystarczy wykorzystać zwykłej piły czy szlifierki kątowej. Konieczne jest użycie bardziej nowoczesnych metod i o nich właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Nowoczesne metody cięcia

Już w czasach PRL duże państwowe firmy miały dostęp do metod cięcia laserowego. Co prawda w całej Polsce znajdowała się może jedna maszyna, która pozwalała na przeprowadzanie takich działań. Dziś metoda ta jest tak popularna, że praktycznie każdy może jej używać.

Firmy budowlane posiadają specjalne urządzenia, które pozwalają między innymi na cięcie laserem profili, jeżeli potrzebne jest docinanie ich na bardzo precyzyjne długości, dochodzące do dziesiątych, a nawet setnych milimetra dokładności. Maszyny do laserowego cięcia są bardzo niewielkie, przez co można bez problemu przetransportować je w dowolne miejsce.

Kiedyś cięcie laserowe było bardzo trudne do wykonania. Gdy w latach dziewięćdziesiątych oraz więcej tego typu maszyn zaczęło pojawiać się w budownictwie, miały one zastosowanie głównie stacjonarne. Nikt nawet nie myślał o czymś takim, jak cięcie laserem profili bezpośrednio na placu budowy, czy wręcz w stojących już budynkach, w ich wnętrzu.

Dziś technologia poszła na tyle do przodu, że jest to możliwe. Maszyna do laserowej obróbki materiałów mieści się w nieco większej walizce i może być zasilana z dowolnego gniazdka 230V.

Tekst powstał we współpracy z Valor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*