Ekogroszek to paliwo stałe bardzo często wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych. Produkuje się je z węgla kamiennego bądź brunatnego, który w procesie obróbki zostaje najpierw dokładnie pokruszony, a następnie przesiany przez specjalne sito oraz opłukany z miału. W ten sposób powstają drobne ziarna o średnicy od 5 do maksymalnie 30 milimetrów, pakowane w poręczne worki 15, 20 lub 25 kg. Omawiany materiał jest zaliczany do identycznej kategorii opałowej, co choćby kostka brykietowa.
W przypadku ekogroszku mamy do czynienia z kalorycznością na poziomie 24-29 MJ/kg, w związku z czym ogrzewanie obiektu mieszkalnego w sezonie jesienno-zimowym jest wyjątkowo ekonomiczne. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj również konieczność wykorzystania innowacyjnego kotła retortowego z podajnikiem, który dodatkowo znacznie obniża koszty wytworzenia energii cieplnej. Ogromną korzyścią wynikającą ze stosowania tego paliwa stałego jest ponadto jego ekologiczny charakter. W trakcie spalania wydziela ono do atmosfery jedynie nieznaczne ilości szkodliwych substancji (np. tlenku węgla i siarki, tlenku azotu, węglowodorów), co przekłada się bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego. Oto pozostałe istotne zalety:
– zawartość popiołu nie przekraczająca 10% – wpływa to na wyraźne ograniczenie częstotliwości czyszczenia kotła,
– wysoka łatwość zarówno przechowywania, jak i magazynowania – głównie z powodu sprzedaży w workach i zaskakująco niskiej wilgotności (ok. 8%),
– nieskomplikowana obsługa pieca – wystarczy tak naprawdę raz na tydzień zasypać pojemnik ekogroszkiem.