Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od kilku lat w dziedzinie aranżacji wnętrz sporą popularnością cieszy się wyjątkowo klimatyczny styl rustykalny. Opiera się on przede wszystkim na zastosowaniu naturalnych materiałów oraz postarzanych mebli, które wprowadzają do pomieszczeń sielską atmosferę. Dlatego też wybierają go bardzo często osoby będące miłośnikami prostoty, natury czy wiejskiego życia. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie konkretne elementy wyposażenia i ozdoby są charakterystyczne dla omawianego stylu.

Nie zapomnijmy o drobnych akcentach

W stylu rustykalnym pożądane są stonowane kolory kojarzące się z barwami ziemi, czyli odcienie bieli, beżu, szarości, brązu, zieleni, błękitu i czerwieni. Dopuszczalna jest również żółć. Jeśli chodzi o ściany, to zaleca się ich pomalowanie białą farbą, gdyż tworzą wówczas ciekawy kontrast z ciemnymi meblami.

Z kolei meble muszą być wykonane z naturalnego drewna. Doskonale sprawdzą się takie konstrukcje, jak masywny kredens o surowej formie, sofa obita tkaniną lnianą bądź filcową, stół z solidnym i szerokim blatem, stolik kawowy w formie starej skrzyni czy regał na książki z nie do końca równymi, sękatymi półkami. Przy szufladach warto z pewnością zamontować rustykalne uchwyty z mosiądzu – koniecznie stylizowane na retro. Dodadzą one bowiem meblom niewymuszonej elegancji. Istotną rolę w takim wnętrzu odgrywają akcesoria dekoracyjne, stanowiące swoistą kropkę nad i. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wiklinowe kosze (na zabawki dziecięce, brudne ubrania)
  • gliniane naczynia kuchenne
  • lampy naftowe, maszyny do pisania, stare żelazka
  • zasłony z lnu i firanki wykończone koronką
  • grube i miękkie dywany z wełny
  • ceramiczne pojemniki
  • materiałowe kilimy ścienne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*