Jak spać, mając bezdech nocny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezdech senny jest dolegliwością, która może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Osoby mające problem z oddychaniem przez sen, a także chrapaniem, powinny dowiedzieć się, czym grozi brak leczenia tych schorzeń. Informacje te będą przydatne zarówno dla chorych, jak również dla ich bliskich.

Na czym polega bezdech?

Przyczyn zanikania oddechu podczas snu może być co najmniej kilka. Może nią być fizyczny ucisk na klatkę piersiową lub na nerw przepony, a także problemy z samym ośrodkiem oddechowym. Niezależnie od tego, jakie są źródła schorzenia, jego efekt zawsze jest taki sam – groźna sytuacja, gdy oddech w czasie snu zostaje bardzo mocno spłycony, lub nawet całkowicie zanika. W tym drugim przypadku jest to zagrożenie dla życia, ponieważ może dojść do sytuacji niedotlenienia mózgu. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność, gdy zaobserwujemy go u siebie lub u kogoś z naszych bliskich. Stosowany na bezdech nocny aparat monitorujący prawidłowość oddychania może być jednym ze sposobów pomocy takiej osobie.

Nie bagatelizujmy problemu

Jeśli budzimy się w nocy z poważnymi dusznościami, bądź osoba, z którą śpimy, sygnalizuje nam, że nasz oddech w nocy jest bardzo płytki i słaby, szybko podejmijmy odpowiednie kroki. Od razu wybierzmy się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednią profilaktykę oraz ewentualnie skieruje nas do specjalisty. Bezdech można leczyć zarówno farmakologicznie, jak również objawowo. Dostępne możliwości to wspomniany wcześniej aparat monitorujący oddech, który uruchamia alarm, gdy wykryje sytuację braku oddychania lub specjalna maska silikonowa na twarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*