Jak się zabrać za uzyskanie odszkodowania za wypadek samochodowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku samochodowym, może to być niezwykle stresujący czas. Być może zostałeś ranny, Twój pojazd mógł zostać uszkodzony i możesz zastanawiać się jak zapłacisz za naprawy.

Firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane do zapewnienia ochrony finansowej posiadaczom polis w razie wypadku. Oznacza to, że mają Państwo prawo do odszkodowania za rachunki medyczne i koszty naprawy samochodu.

Jednak uzyskanie tego odszkodowania może być trudne, jeśli nie wiesz, jakie kroki podjąć. Oto kilka wskazówek:

Uzyskaj pomoc medyczną od razu

Jeśli zostałeś ranny w wypadku, ważne jest abyś od razu skorzystał z pomocy medycznej, aby Twoje obrażenia mogły być odpowiednio zdiagnozowane i leczone. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcia wszelkich widocznych obrażeń przed uzyskaniem pomocy medycznej, aby zostały one udokumentowane w ramach roszczenia.

Natychmiast zadzwoń na policję

Mimo że wypadki są częstym zjawiskiem na naszych drogach, muszą być one zgłaszane przez funkcjonariuszy organów ścigania w ciągu 24 godzin od ich zaistnienia lub jak najszybciej po ich zaistnieniu (jeśli nie jest to bezpieczne). Policja przeprowadzi dochodzenie w sprawie każdego wypadku, w którym doszło do obrażeń ciała lub zniszczenia mienia o wysokiej wartości, jeśli nie doszło do znacznych zniszczeń i nikt z uczestników wypadku nie doznał obrażeń ciała wtedy możesz otrzymać możliwość samodzielnego zgłoszenia wypadku. Zgłoszenie wypadku na policji pomoże Państwu w przyszłości, jeśli zdecydują się Państwo na złożenie wniosku o odszkodowanie. Policja zbierze dowody i wypełni raport z wypadku, który może być użyty jako dowód przy składaniu roszczenia.

Zatrudnij rzeczoznawcę samochodowego

Jeżeli wypadek został spowodowany przez zaniedbanie innego kierowcy, wówczas należy zatrudnić rzeczoznawcę samochodowego, który dokona oględzin obu pojazdów i oceni szkody. Rzeczoznawca samochodowy będzie szukał oznak awarii mechanicznej, takich jak uszkodzone części lub poluzowane śruby. Jeśli znajdzie on jakiekolwiek dowody na to, wzmocni to roszczenia. Koszt rzeczoznawcy samochodowego może się różnić w zależności od obszaru i uszkodzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*