Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stres to dolegliwość charakterystyczna dla dzisiejszych czasów, z którą muszą sobie radzić ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku czy pozycji społecznej. Jego najczęstsze objawy somatyczne to ściśnięty żołądek, szybsze bicie serca, drżenie rąk czy przyspieszony oddech. Pamiętajmy o tym, że jeśli stres trwa przed długi okres czasu, może prowadzić do poważnych zaburzeń fizycznych lub psychicznych. Z tego względu warto mu zapobiegać już w zarodku.

Kilka prostych zasad – jeden kluczowy cel

Stres jest przede wszystkim zjawiskiem nierozerwalnie związanym z pracą i stanowi swoistą reakcję organizmu na zagrożenie. Jeśli się pojawia, wzrasta zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen, aby mięśnie były w stanie funkcjonować bardziej wydajnie. Z tego względu mamy do czynienia z szybszym oddechem oraz pracą serca, co wynika z uwolnienia hormonów – adrenaliny, noradrenaliny, a także kortyzolu.

Przyczyną stresu w miejscu pracy może być duża presja, ogromna liczba zajęć, złe warunki, monotonia, nierealne oczekiwania pracodawcy czy brak poczucia przynależności do grupy pracowniczej. Aby mu zapobiec, trzeba się stosować do kilku zasad.

Należy zachowywać równowagę, czyli swoisty balans między życiem zawodowym i prywatnym. Powinniśmy szanować swój czas wolny i spędzać go z rodziną, oddając się zajęciom sprawiającym nam dużą przyjemność.
Trzeba planować efektywnie czas spędzony w pracy, biorąc na siebie wyłącznie obowiązki, które jesteśmy w stanie wykonać. Poza tym, warto ustalić godziny pracy w taki sposób, by móc zdążyć z wykonaniem wszelkich zadań.

Należy utrzymywać dobre relacje z pozostałymi pracownikami, ponieważ zła atmosfera może nas wpędzać w zły nastrój i potęgować stres.
Warto zaopatrzyć się w specjalną zabawkę znaną pod nazwą kostka odstresowująca, posiadającą na każdym z boków różne przyciski, przełączniki lub wgłębienia, dzięki którym w sytuacji stresowej można łatwo zająć czymś ręce i wyżyć się. Jej różne rodzaje można znaleźć na https://speedcube.pl/4-producenci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*