Do czego służą słupki drogowe?

Słupki drogowe są montowane na drodze w celu skłonienia kierowców do przestrzegania przepisów. Mają wymiar psychologiczny, ich widok przypomina zmotoryzowanym o konieczności zachowania ostrożności. Umieszcza się je zazwyczaj w miejscach niebezpiecznych czyli przed skrzyżowaniami, wzniesieniami i tzw. azylami dla pieszych, a także przy lewoskrętach. Słupkom często towarzyszy podwójna linia ciągła, ograniczenia prędkości i znak zakazujący wyprzedzania.

Słupek drogowy ma zazwyczaj budowę stożka, na którym umieszcza się taśmy odblaskowe, aby zwiększyć jego widoczność w nocy i niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zdarza się jednak, że z powodu zabrudzeń wywołanych kurzem czy błotem, oznaczenie dodane na szykanę nie spełnia swojej funkcji.

Konsekwencje kolizji z szykaną drogową

Słupki drogowe są wykonane zazwyczaj z plastiku, dlatego zderzenie z nimi nie zagraża samochodowi. Podczas kolizji słupek przypuszczalnie tylko pęknie, nie uszkadzając nawet lakieru auta. Należy również pamiętać, że jeśli zetknięcie pojazdu z tym elementem nastąpiło w sytuacji, gdy posiadający polisę AC kierowca przestrzegał przepisów, wówczas dostanie pełne odszkodowanie na pokrycie wywołanych szkód.

W przypadku, gdy zmotoryzowany został zmuszony do najazdu na szykanę drogową przez prowadzącego inny pojazd (i są na to świadkowie), wtedy również przysługuje jemu pełna rekompensata w ramach posiadanego ubezpieczenia. Kierowcy bez polisy AC i możliwości wskazania winnego muszą dokonać napraw na swój koszt, a dopiero później mogą skorzystać z opcji ubiegania się o odszkodowanie od zarządcy drogi.

Odpowiedzialność za instalowanie szykan drogowych

Decyzję o umieszczeniu na drodze słupków drogowych podejmuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po skonsultowaniu sprawy z policją. Jeśli ktoś inny instaluje taki przedmiot na jezdni, robi to bezprawnie, za co grozi odpowiedzialność karna za sprowadzenie zagrożenia w komunikacji i transporcie. Jeśli jakaś osoba postronna dostrzega konieczność umocowania na drodze szykan, może złożyć w tym celu wniosek do zarządcy ruchu wraz z dokumentacją fotograficzną.

Elementy te można kupić w każdym sklepie specjalizującym się w tego typu przedmiotach. Duże miasta dysponują rozbudowaną infrastrukturą handlową, dzięki której bez problemu można nabyć prawie każdą rzecz. Sklep drogowy w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i innych metropoliach zabezpieczy zapotrzebowanie każdej instytucji na nabycie słupków oraz innych elementów służących bezpieczeństwu kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − dziewięć =